تبلیغات
علمای زنجان ،شهدای راست قامت زنجانی - ارتحال آیت‌ الله محمد آل‌اسحاق(قده)
علمای زنجان ،شهدای راست قامت زنجانی
زنجان شهر فقهای نامدار و غواصان دریادل و خط شکن و چهره های فرهنگی و پایتخت شور و شعورحسینی

بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 22 دی 1394
 عالم ربانی آیت‌ الله محمد آل‌اسحاق(قده) به ملکوت اعلی پیوست.  
ارتحال حکیم آیت‌ الله محمد آل‌اسحاق(قده) در مورخه 21/10/94 آیت‌ الله محمد آل‌ اسحاق، استاد طب اسلامی که نوآوری هایش در این زمینه زبانزد خاص و عالم بود،  ۲۱ دی ماه ۹۴ دار فانی را وداع گفت.پیکر این عالم ربانی، سه‌شنبه ۲۲ دی ماه ۹۴ ساعت ۹:۳۰ صبح از مقابل مسجد امام حسن عسکری(ع) قم به سمت حرم حضرت معصومه(ع) تشییع می شود.آیت‌ الله محمد آل‌اسحاق(قده) پدر شهید ابوالحسن آل اسحاق مى باشد در سال 1303 ه.ش در خوئین - از توابع زنجان - در خانواده اهل علم و روحانى چشم به جهان گشود.
پدر و مادر معظم له عالم و صاحب كرامت بودند ، چنانكه پدر او ، عالمى مجتهد و صاحب كرامت از شاگردان مرحوم آخوند خراسانى و تنها استاد «كفایه» زنجان بود . در درس كفایه اش از طلاب شركت كننده مى خواست در همان مجلس پس از پایان كلاس به مباحثه بپردازند. درسش پربار بود كه حتى جنّیان در درس او حاضر مى شدند . فرزندان را با فرهنگ توكّل به خداوند و تكیه بر امدادهاى غیبى ، بزرگ كرد . مادر او نیز زهراوار بچه ها را تربیت مى كرد و داراى كرامت بود كه حتى اجنّه از او استشفاء مى گرفتند .
آیت الله آل اسحاق تحصیلات ابتدایى را در محضر پدر سپرى كرد و چون اهل ریاضت نفس بود بارقه هاى معنوى همچون تعبیر خواب و فهم سریع درس ها ، به او ارزانى شد . روزى آیت الله العظمى شیخ حسین دین محمدى كه از هم دوره ایى هاى آیت الله بروجردى بود به وى فرمود : دیگر تقلید بر شما حرام است .
سرانجام پس از اتمام كلاس نهم از دروس جدید و پایان دروس علوم دینى تا دوره سطح حوزه ، در سال 1325 به قم مهاجرت كرد و از محضر استادان گرانقدر این شهر بهره ها گرفت كه مهمترین آنها به ترتیب تأثیر پذیرى معظم له عبارتند از : آیات عظام : امام خمینى (در فقه و اصول كه بیشترین تأثیر را پس از پدر بروى داشته است ) ، سید محمد حجّت كوه كمرى (فقه و اصول ) بروجرودى (خارج كفایه ) ، علامه طباطبایى (اسفار اربعه در فلسفه).
وى سپس در سال 1330 به نجف اشرف رفت و در درس فقه آیت الله العظمى سید محسن حكیم شركت و با آیت الله سید موسى صدر درس هاى حكیم را مباحثه مى كرد و هم زمان، از حوزه ى درس آیات عظام خویى (یك دوره اصول پنج ساله ) و میرزا باقر زنجانى (فقه) استفاده برد . تا این كه در سال 1335 به قم بازگشت و دوباره به درس مكاسب امام خمینى حاضر شد .
از خدمات فرهنگى - دینى ایشان ، تأسیس كانون تحقیقات اسلامى است . او كه اسلام را مكتب تربیتى مىدانست ، سراغ روانشناسى و تحقیق در بعد تربیتى در تربیتى قرآن كریم رفت . سپس روانشناسى اسلامى را براى اولین بار در حوزه علمیه قم (سه بار) تدریس كرد كه با استقبال فراوان مواجه شد . همچنین گروه فرهنگى قدس را در راستاى پیاده كردن 20 طرح تربیتى خود تاسیس نمود .
تحقیق و تدریس كتاب قانون بوعلى سینا در حوزه علمیه قم و طبابت بر طبق آن كتاب از دیگر خدمات اوست كه هم اكنون ادامه داشته و حتى از كشورهاى دیگر نیز به وى مراجعه مى كنند .
او در فقه ، اصول و معارف تربیتى قرآن و مكتب اهل بیت (ع) صاحب نظر است . وى حوزه عملیه و انقلاب اسلامى را كانون تربیتى مى داند نه آموزشى . چرا كه آموزش را مقدمه تربیت بر مى شمرد لذا در دو رشته روانشناسى اسلامى و بهداشت اسلامى (كتاب قانون بوعلى) تدریس و فعالیت مى نماید .
مهمترین نكته از منظر معظم له عبارتست از : «بیایید ارزش هاى انقلابى اسلام ناب را در زندگى شخصیت هاى اسلام معرفى نماییم . چرا كه نجات جهانیان در پرتو روى آوردن به ارزش هاى اسلامى و پیروى از اهل بیت (ع) است ».طبقه بندی: مجله عالمان زنجان، 
دنبالک ها: مشرق نیوز، خبرگزاری رسمی حوزه، قم فردا، خبرگزاری شبستان، روضه نیوز، علمای زنجان ،شهدای راست قامت زنجانی، شیعه نیوز،
آرشیو مطالب
نظر سنجی
بسیار سپاسگزارم تا نظر خود را در مورد مطالب سایت بفرمایید


صفحات ویژه
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس