تبلیغات
علمای زنجان ،شهدای راست قامت زنجانی - تسلط آخوند ملا قربانعلی زنجانی در احكام
علمای زنجان ،شهدای راست قامت زنجانی
زنجان شهر فقهای نامدار و غواصان دریادل و خط شکن و چهره های فرهنگی و پایتخت شور و شعورحسینی

بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 2 شهریور 1394
مرحوم حجت‌الاسلام آخوند ملا قربانعلی زنجانی در اوایل بازگشت خویش به زنجان در نزدیكی تیمچه چهاردری با بزازی آشنا شده و در پی این آشنایی، دكان بزاز ساعاتی از روز پاتوق حجت‌الاسلام می‌شود. بزاز دوستی داشت كه مالك یك پارچه ده بوده و آن ده به ارث از نیاكان به وی رسیده بود ولی بعداً شخصی مدعی مالكیت آن ده شده نزد مرحوم آخوند ملا علی قارپوزآبادی عالم مطاع و متنفذ شهر اقامه دعوا كرده بود و آخوند نیز مالك اصلی را محكوم ساخته اما هنوز حكم صادر نشده بود، مالك ده دلتنگ نزد بزاز می‌آید و ناله و افغان سر می‌دهد كه ای وای ملكم از دست رفت، بزاز از او سؤال می‌كند كه چگونه و او می‌گوید: طبق آیه‌ای كه آقا خوانده‌اند، من محكوم شده‌ام.
بزاز می‌گوید: من دوستی ملا دارم كه به مغازه‌ام می‌آید، صبر كن مسئله را با او در میان خواهم گذاشت او می‌گوید: در این شهر كسی نیست كه در برابر آخوند ملا علی بتواند عرض اندام كند ... چندی بعد حجت‌الاسلام به عادت معمول وارد مغازه می‌شود بزاز ایشان را از ماجرا باخبر می‌كند. حجت‌الاسلام می‌پرسد: آیا آقا حكم كرده است یا نه؟ بزاز می‌گوید: ‌خیر فردا قرار است حكم صادر شود. حجت‌الاسلام می‌فرماید: بگو صبح زود پیش آقا برود و عرض كند كه شما به موجب فلان دلیل حكم كرده‌اید به محكومیت من لطفاً فلان سطر از فلان كتاب را مرور كرده و سپس حكم صادر كنید، فردا مالك ده به حضور مرحوم قارپوزآبادی رفته و سخن حجت‌الاسلام را به ایشان عرض می‌كند. ایشان پس از ملاحظه مدرك مزبور می‌پرسد چه كسی این حرف را به شما گفته است؟ می‌گوید: یك ملا. می‌فرماید: این ملا نیست بلكه یك مجتهد است. سپس از جا و مكان وی می‌پرسد، می‌گوید: در مسجد ملا، سكونت دارد، مرحوم قارپوزآبادی حكم را به نفع مالك اصلی صادر می‌كند و سپس می‌فرماید: زیارت این آقا بر ما واجب است و با چند تن از مریدان به دیدار حجت‌الاسلام می‌رود و فردای آن روز حجت‌الاسلام از وی بازدید می‌كند و از آن پس مرحوم قارپوزآبادی به حمایت و ترویج از ایشان می‌پردازد كه در توجه و اقبال عامه نقشی مؤثر داشت.
نویسنده كتاب «سلطنت علم و دولت فقر» می‌گوید: آیت‌الله حاج سید موسی شبیری فرمودند كه مرحوم والدشان (آیت‌الله حاج سید احمد زنجانی) می‌گفتند: چند نفر در زنجان بودند كه هر یك به اعتبار خصایصی كه داشتند، از دیگران ممتاز و بعضاً از سر زنجان زیاد بوده‌اند یكی از آنان كه از نظر علمی و فقهی فوق‌العاده ممتاز بود و شهر زنجان برای وی كوچك می‌نمود، مرحوم آخوند ملا قربانعلی است. او می‌بایست در نجف اقامت داشت و مرجعیت اعلای جهان شیعه را عهده‌دار می‌شد.
و نیز استاد شبیری فرمودند زمانی كه آخوند از نجف به زنجان آمدند و در آن شهر نفوذ و اعتبار چشم‌گیری می‌یابد مخالفین ایشان با تهران تماس گرفته و از مصادر امور می‌خواهند كه از كار قضاوت و افتای ایشان جلوگیری شود، یكی از مصادر وقت مسئله را به حاج شیخ هادی نجم‌آبادی رجوع می‌دهد كه صلاحیت و درجه علمیت ایشان را كشف كند.
حاج شیخ مسائل زیادی از معضلات فقهی را برگزیده و به صورت سؤال تنظیم می‌كند و به خدمت آخوند می‌فرستد، به شخص واسطه نیز چند ماه فرصت می‌دهد كه مسائل را به منزل آخوند ببرد و سر صبر پاسخ گرفته بیاورد همین كه مسائل را دست آخوند می‌دهد آخوند به عادت معمول اول قلم را در دوات زده و به خواندن نخستین سؤال می‌پردازد، اما می‌بیند سؤال از سنخ سؤال‌های عادی نیست. لختی انگشت بر پیشانی نهاده و تأملی می‌كند و بعد جواب را مرقوم می‌فرماید و مسائل بعدی را نیز به همین طریق همه را در همان مجلس بدون مراجعه و مطالعه می‌نویسد. شخص واسطه می‌گوید: آیا چند ماه دیگر برای گرفتن جواب بیایم؟ می‌فرماید: جواب را نوشتم تمام شد وقتی واسطه نزد مرحوم نجم‌آبادی بازگشت نجم‌آبادی تعجب كرده فرمود: این‌گونه سؤال‌ها را باید اشخاص باسواد چند ماه كار كنند تا پاسخ آنها را تهیه كنند و این دلیل بر نبوغ علمی اوست كه فی‌المجلس جواب نوشته است.
از مرحوم علامه حاج شیخ موسی زنجانی صاحب «المفهرس لمشاهیر علماء زنجان» نقل كرده‌اند كه در جریان مشروطه و اوج درگیری جناح‌های گوناگون برای بعضی از مراجع متمایل به مشروطه در نجف خبر می‌برند كه شیخی است در زنجان موسوم به آخوند ملا قربانعلی كه صاحب مقام مرجعیت است و مقلدینی دارد و مانعی بزرگ در برابر مشروطیت است.
مرجع مذكور یكی از علمای بزرگ را مأمور می‌كند كه نزد آخوند برود و با طرح بعضی مسائل مشكل علمی وی را آزمایش كند تا روشن شود كه‌ آیا واقعاً شایسته مرجعیت هست یا نه. عالم مذكور كه خود فقیهی متبحر بوده به زنجان می‌رود و با آخوند دیدار می‌كند و سؤال‌های متعددی از ابواب گوناگون فقه را مطرح می‌كند و پاسخ‌های ایشان را می‌شنود. وقتی به نجف برمی‌گردد، در پاسخ آن مرجع كه می‌پرسد: چگونه یافتی او را؟ می‌گوید: نظیر وی را در تسلط بر كتب فقهی چنان یافتم كه نزدیك است خود نیز به تقلید ایشان درآیم.

منبع:
سید نعمت‌الله حسینی ،مردان علم در میدان عمل ،تهران ،چاپ اول ،1375 ،ص51،72،76طبقه بندی: مجله عالمان زنجان، 
دنبالک ها: مرکز پژوهش سنجش افکار صدا و سیما،
آرشیو مطالب
نظر سنجی
بسیار سپاسگزارم تا نظر خود را در مورد مطالب سایت بفرمایید


صفحات ویژه
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس