تبلیغات
علمای زنجان ،شهدای راست قامت زنجانی - مرحوم سید باقر حری متخلص به اقبالی
علمای زنجان ،شهدای راست قامت زنجانی
زنجان شهر فقهای نامدار و غواصان دریادل و خط شکن و چهره های فرهنگی و پایتخت شور و شعورحسینی

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 1 مرداد 1394

مرحوم  سید باقر حری متخلص به اقبالی در سال 1324 قمری در زنجان چشم به جهان گشود و در سال 1387 قمری در همان جا از این دنیا چشم فرو بست.

مرحوم سید باقر حری زنجانی متخلص به اقبالی زنجانی، فرزند روحانی عالم  مرحوم آقا سید علی اکبر نجفیان در سال 1324 هجری قمری در زنجان پا به عرصه ی وجود گذاشت. وی در سن 11 سالگی به نوبت مادر و پدر خود را از دست می دهد، پدر و مادری که اقبالی، از دامان تربیت آنها عشق به امام حسین(ع) را به ارث برد. این عشق و جذبه والای آن توانسته بود زنده یاد اقبالی را مجذوب عاشق اباعبدالله(ع) نماید، که نام خود را از نجفیان به حری تغییر داد. بخاطر این اقبال و شانس بلند ایشان، تخلص خود را اقبالی نهاد و این عشق ایشان را سه بار با پای برهنه به وادی عشق، سرزمین کربلا کشاند. در رویایی صادقه از دست امیرالمؤمنین (ع) دو جام می گیرد و می نوشد، همچنین حضرت امام حسین ابن علی (ع) را می بیند كه او را نوكرش خطاب می نماید و دفتر سفیدی عطایش می كند و امر می كند كه در این دفتر از واقعه شهدای كربلا بنویس.

در مورد مرحوم سید باقر حری اقبالی نه از صنعت شعر و شاعری كلاسیك سخن می رود و نه مبحث حجت خواب و عدم آن مطرح است سهم مراثی و اشعار مرحوم اقبالی مكتب نرفته و كتاب ناخوانده آثار منظوم و دلنشین اوست كه جای دقت و غبطه است. از ایشان دو اثر ماتم نامه و غم نامه برجای مانده است. می دانیم كه گل خود روی صحرا چون به ساحت تمكینش دست باغبان و پرورش تصنعی نخورده است ، زیبایی و شادابی بهشتی دارد و از بهشت و عدن اعلی سخن می گوید و اشعار اقبالی نیز از این دست نخوردگی برخوردار است.

بالاخره این شاعر دلسوخته و عاشق اهلبیت (ع) در سال 1387 قمری در زادگاه خود  از این دنیا چشم فرو بست.
طبقه بندی: مجله پایتخت شور حسینی، 
دنبالک ها: تولیدات وب سایت صدا و سیمای مرکز زنجان، رسانه مجازی نگاه زنجان، حوزه هنری استان زنجان،
آرشیو مطالب
نظر سنجی
بسیار سپاسگزارم تا نظر خود را در مورد مطالب سایت بفرمایید


صفحات ویژه
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس