تبلیغات
علمای زنجان ،شهدای راست قامت زنجانی - خبر دادن ملا قربانعلی زنجانی از سرنوشت شیخ فضل‌الله نوری
علمای زنجان ،شهدای راست قامت زنجانی
زنجان شهر فقهای نامدار و غواصان دریادل و خط شکن و چهره های فرهنگی و پایتخت شور و شعورحسینی

از كرامات ملا قربانعلی زنجانی این بود که در دوران مشروطه به شیخ فضل‌الله نوشته بود شما را به دار می‌زنند و مرا تبعید می‌كنند.

مؤلف محترم كتاب «سلطنت علم و دولت فقر» می‌گوید: مرحوم آیت‌الله حاج شیخ حسین لنكرانی به این بنده فرمودند: در كشاكش شهید حاج شیخ فضل‌الله نوری و آخوند ملا قربانعلی زنجانی با مشروطه‌چیان) این مطلب بین اطرافیان مخصوص شیخ شهید مشهور بود كه بین شیخ فضل‌الله شهید و مرحوم آخوند ملا قربانعلی زنجانی مكاتباتی اسرارآمیز وجود دارد و بعد این را خودم شنیدم كه می‌گفتند: آخوند مرحوم به حاج شیخ نوشته است كه:‌ «شیخ فضل‌الله تو را به دار می‌زنند و مرا تبعید به عتبات می‌كنند و آنجا می‌كشند» و تمام شواهد جلوی چشم من است. تأیید كلام مرحوم لنكرانی را با حكایتی از یادداشت‌های آقای عبدالعظیم اوحدی زنجانی برمی‌گیریم. ایشان نوشته‌اند: بهار سال 1312 شمسی در قلعه حسن خان (واقع در جنوب غربی تهران) مهمان مرحوم نورالله خان بودم. در آنجا یكی از آقایان اهل علم به نام شیخ مرتضی حضور داشت كه آخوند مسن و بسیار باسواد و موقر و بزرگوار بود. در ضمن صحبت‌های علمی سخن به آخوند ملا قربانعلی و مشروطه و حاج شیخ فضل‌الله نوری كشیده شد، ایشان گفتند: من از شاگردان مرحوم شیخ فضل‌الله نوری بودم. آن مرحوم سخت مخالف مشروطه بود یكی از روزها كه شیخ مشغول درس گفتن بودند، پستچی با چند نامه وارد شد، شیخ گویی حالت انتظاری داشت درس را قطع كرده از میان نامه‌ها یكی را برداشت و گشود و مطالعه كرد و چهره‌اش تغییر كرد و قدری مكث كرد. دوباره نامه را خواند و به زیر مسند گذاشت و برخاست و فرمود: امروز درس بس است. آن وقت به صحن حیاط رفت و قلیان خواست. شاگردان با كمال آشفتگی خاطر پراكنده شدند، من و چند تن ماندیم و گفت‌وگویمان این بود كه چرا شیخ پریشان شد و سخن به اینجا كشید كه از خواندن نامه تغییر حال پیدا كرد. درصدد برآمدیم كه نامه را مطالعه كنیم آن وقت این بحث پیش آمد كه بدون اجازه خواندن نامه صحیح است یا نه بالاخره چنین صلاح دیدیم كه از قضیه مطلع شویم و با تردید پاكت را از زیر مسند شیخ درآورده و به خواندن آن پرداختیم. نامه در اصل از مرحوم شیخ شهید و خطاب به مرحوم آخوند ملا قربانعلی زنجانی بود. مضمون تقریبی آن چنین بود: بسم الله الرحمن الرحیم. برادر معظم پس از تحیت و ثنا و سلام، پیشامد كذایی مشروطه عاقبت امر من و شما چه خواهد بود؟ امضا: فضل‌الله نوری. و مرحوم ملا قربانعلی در حاشیه نوشته بود: بسم الله الرحمن الرحیم. برادر عزیز شما را مصلوب و مرا تبعید خواهند كرد. امضا: قربانعلی.


منبع:سید نعمت‌الله حسینی، مردان علم در میدان عمل ،سید نعمت‌الله حسینی ،چاپ اول ،1376 ، تهران،ص 396 ـ 398طبقه بندی: مجله عالمان زنجان، 
دنبالک ها: مرکز پژوهش و سنجش افکار صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران،
آرشیو مطالب
نظر سنجی
بسیار سپاسگزارم تا نظر خود را در مورد مطالب سایت بفرمایید


صفحات ویژه
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس