تبلیغات
علمای زنجان ،شهدای راست قامت زنجانی - ساخت فیلم مستند «برای احمد» در حوزه هنری استان زنجان
علمای زنجان ،شهدای راست قامت زنجانی
زنجان شهر فقهای نامدار و غواصان دریادل و خط شکن و چهره های فرهنگی و پایتخت شور و شعورحسینی

مسئول واحد هنرهای تصویری حوزه هنری زنجان گفت: فیلم مستند «برای احمد» با موضوع اولین راهپیمایی مستقل و مختص زنان زنجانی که پیرامون شهادت احمد مرتضایی نخستین شهید انقلاب در زنجان می باشد، در حال ساخت است.

میثم سیفی تصریح کرد: فیلم مستند «برای احمد» به نویسندگی و کارگردانی جعفر موسوی از فیلم سازان استان در مدت 30 دقیقه مستندسازی می شود.

وی گفت: فیلم مستند «برای احمد» در مراحل نهایی ساخت قرار دارد و تا به حال 8 ماه وقت بر روی این کار گذاشته شده است.

وی محوریت و شخصیت این مستند را معصومه اشتری عنوان کرد.

معصومه اشتری از حاضرین اولین راهپیمایی مستقل زنان زنجانی گفت: احمد مرتضایی یکی از جوانان غیور زنجان بود که در راهپیمایی شب پنجم شهریور ماه سال 1357در جریان به پایین کشیدن مجسمه شاه مجروح شده و پس از انتقال به تهران به شهادت می رسد.

پس از این واقعه زنان زنجان روز پنجشنبه نهم شهریور ماه سال 57 در یک اقدام منحصر به فرد به صورت مستقل و خودجوش دست به راهپیمایی و اعتراض علیه رژیم طاغوت زدند و برگ زرینی در تاریخ انقلاب ثبت کردند.

روزنامه کیهان گزارش این راهپیمایی را چنین درج نموده است:

«دختران چادری زنجانی در حالی که عکس های احمد مرتضایی را در دست داشتند به تظاهرات آرام پرداختند و به طرفداری از آیت الله خمینی و به مخالفت با دولت شعار دادند، آنان در بیشتر خیابانهای شهر به راهپیمایی پرداختند و بدون اینکه با دخالت ماموران روبه رو شوند به خانه های خود بازگشتند»

جعفر موسوی در معرفی عوامل فیلم «برای احمد» گفت: مشاور کارگردان این مستند میثم صبوحی و مدیر تولید میثم سیفی است، صدابردار و تصویربردار مستند «برای احمد» به ترتیب مجتبی جعفرلو و مهدی محمدی می باشند.

گفتنی است، فیلم مستند «برای احمد» به تهیه کنندگی جعفر موسوی و حوزه هنری استان زنجان است.


در سال‌های 57-1356 زنجان در تب و تاب انقلاب می سوزد، شهر در بستری از خون و قیام آرمیده است، شعله‌های خشم و نفرت ازهر سو زبانه می‌کشد، مردم از خرد و کلان به انتظار دیدار خورشید نشسته‌اند.
احمد مرتضایی یکی از جوانان غیور زنجان در راهپیمایی شب پنجم شهریور ماه سال 1357مجروح شده پس از انتقال به تهران به شهادت می‌رسد.
پس از این واقعه زنان زنجان روز پنجشنبه نهم شهریور ماه سال 57 در یک اقدام منحصر به فرد به صورت مستقل دست به راهپیمایی زدند.
روزنامه کیهان گزارش این راهپیمایی را چنین درج نمود: «دختران چادری زنجانی در حالی که عکس‌های احمد مرتضایی را در دست داشتند به تظاهرات آرام پرداختند و به طرفداری از آیت الله خمینی و به مخالفت با دولت شعار دادند، آنان در بیشتر خیابانهای شهر به پیاده روی پرداختند و بدون اینکه با دخالت ماموران روبه رو شوند به خانه‌های خود بازگشتند».
یک مبارز زنجانی نیز در این باره معتقد است؛ تشییع جنازه شهید احمد مرتضایی در استان ما راه‌پیمایی بی‌نظیری شد.
روز بعد، راهپیمایی و تظاهرات مردم به مناسبت شهادت احمد مرتضایی برپاشد، راه‌پیمایی باصفا و خوبی بود، خانم‌های زنجانی در اولین راهمپیمایی بانوان در کشور شرکت کردند از میدان انقلاب تا چهارراه، این موضوع سرلوحه دیگر بانوان کشور شد. از آن پس بانوان نیز در راهپیمایی‌های شرکت می‌کردند.

شایان ذکر است ،شهید احمد مرتضایی در تاریخ 1345/1/10 در شهرستان زنجان به دنیا آمد. وی در دوران پیش از دبستان نزد حجت الاسلام سید مجتبی موسوی به تعلم و تلاوت کلام الله مجید پرداخت، پس ازآن دوران دبستان و راهنمایی را در مدرسه مصدق و فردوسی گذراند و وارد دبیرستان امیرکبیر شد. با آغاز انقلاب با حضور چشمگیر در محافل سخنرانی، راهپیمایی ها و در درگیریها تا پای جان در سنگر قیام به مبارزه پرداخت تا اینکه در تاریخ 6/6/1357 در چهار راه پایین از ناحیه سر مورد هدف تیر نیروهای شهربانی قرار گرفت و به شهادت رسید. پیکر پاکش را پس از تشییع در مزار پایین شهرستان زنجان به خاک سپردند.


طبقه بندی: مجله راست قامتان، 
دنبالک ها: عصر زنجان، پایگاه اطلاع رسانی بنیاد شهید و امور ایثارگران رنجان(ایثار)، موج رسا،
آرشیو مطالب
نظر سنجی
بسیار سپاسگزارم تا نظر خود را در مورد مطالب سایت بفرمایید


صفحات ویژه
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس