تبلیغات
علمای زنجان ،شهدای راست قامت زنجانی - مرحوم آیت ا... شیخ علی آل اسحاق
علمای زنجان ،شهدای راست قامت زنجانی
زنجان شهر فقهای نامدار و غواصان دریادل و خط شکن و چهره های فرهنگی و پایتخت شور و شعورحسینی

بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 17 خرداد 1394
آیت ا... شیخ علی آل اسحاق فرزند مرحوم آیت ا... العظمی حاج شیخ عبدالکریم خوئینی، از عالمان بزرگ عصر در 25 تیر سال 1318 در روستای خویین، از توابع استان زنجان در یك خانواده ی مذهبی و روحانی متولد شد. وی در هشت سالگی(سال1326) به همراه پدر به قم مهاجرت کرد و شروع به تحصیل نمود و مقدمات را در محضر آیه ا... سید حسین بُدَلّا(رییس ائمه جماعات) و استادان دیگر به پایان برد. وی در شانزده سالگی در سال 1334 خورشیدی در حالی که دو سال از فوت پدر میگذشت، به نجف رفت و از وجود اساتیدی چون حضرات آیات شیخ صدرای بادکوبهای، آیه ا... آقا میرزاجواد تبریزی، آیه ا... حسین راستی کاشانی، حسین وحید خراسانی، حاج شیخ علی فلسفی، شهید محمدباقر صدر، شهید محراب آیت الله سیّداسدا... مدنی، شیخ عباس قوچانی، سیدحسین حکیم، سیدابوالقاسم خویی، سیدمحمود شاهرودی، ابوالزوجه اش آیت ا... العظمی میرزا محمدباقر زنجانی(ره) و حضرت آیت ا... العظمی امام روح ا... خمینی استفاده نمود.
وی دروس حوزه را تا رسیدن به مرحله ی اجتهاد ادامه داد و به گفته ی خانواده ی ایشان، از دو عالم بزرگ: آیات عظام سیدمحسن حکیم و آقا بزرگ تهرانی، اجازه ی اجتهاد گرفت. همچنین در زمان مرجعیت آیه ا... حکیم، نماینده ی ایشان در استان موصل عراق در شهرهای سنجار و طلّعفر بود و به مدت 11 سال در فصل تابستان، دهه ی محرم، دهه ی صفر و ماه رمضان به آنجا میرفت. از آنجا که مردم آن مناطق کُرد بودند، او قبل از اعزام در طی سه ماه زبان کردی را فرامیگیرد. شیخ علی، در ایّام تبلیغ، در جلسات مناظره و مباحثه با اهل سنّت آن ناحیه شرکت میجست. این تلاشها، باعث گرایش و جذب عدّه زیادی به مذهب تشیع گردید؛ به طوری که توانست مسجد و مدرسه علمیه بسازد. پس از رحلت آیه ا... العظمی حکیم وی نمایندگی امام راحل در همان منطقه را بر عهده گرفت.
آقا شیخ علی آل اسحاق نیز مانند بسیاری از روحانیون دیگر در اقدامات ضد رژیم پهلوی حضور فعال داشت و در شهر خرّم آباد در حالی که در مسجد علوی سخنرانی می نمود، دستگیر شد. در اوایل سال 1356 خورشیدی به مدت سه ماه در یافت آباد تهران به تبلیغ و فعالیتهای فرهنگی و مذهبی پرداخت. همچنین، صندوق قرضالحسنهای تأسیس کرد تا سهمی در رفع مشکلات مادی مردم آنجا داشته باشد. هم زمان با پیروزی انقلاب در شهر سنجان، واقع در استان مرکزی مشغول تبلیغ شد. پس از پیروزی انقلاب بر اساسِ احساسِ وظیفه و با تجربهای که در مناطق سنّی نشین داشت، به استان سیستان و بلوچستان سفر کرد و با تشکیل بسیج مردمی و ایجاد وحدت میان شیعه و سنّی، توانست توطئه های ضدانقلاب و تفرقه افکن را در آن سامان خنثی کند. پس از آرام شدن اوضاع، به استان مرکزی بازگشت و در سمت مسؤول کمیته انقلاب اسلامی همان منطقه به فعالیت خود ادامه داد. آشوبهای کردستان موجب شد که شیخ علی چندین بار برای ایجاد آرامش در آن منطقه، با نیروهای تحت فرمان خود به آنجا برود. پس از آن به تهران دعوت شد و مسؤولیت بخش فرهنگی کلّ کمیته های انقلاب اسلامی را بر عهده گرفت. وی در ارگانهای مختلف، از جمله سپاه پاسداران، جهاد سازندگی، اداره بهداری و بهزیستی در شهرهای مختلف کلاسهایی را تشکیل داد. گذشته از اینها، شیخ علی دو سفر تبلیغی نیز به خارج از کشور داشت؛ یک بار به آذربایجان سفر کرد و بار دیگر به لبنان رفت. همچنین مدت 10 تا 11 سال از طرف آیه ا... العظمی گلپایگانی امام جماعت مسجد اباذر واقع در منطقه زاویه قم بود. او رابطه ی بسیار صمیمی با جوانان مخصوصاً طلاب جوان داشت؛ به طوری که حتی در اردوهای زیارتی نیز همراه آنان بود.
وی که برای پیشبرد اهداف اسلام از هیچ کاری دریغ نورزیده بود، در زمان جنگ هشت ساله ی عراق بر علیه ایران، باز هم وظیفه خود را به خوبی انجام داد و بارها و بارها در جبهه ها حضور یافت و دوشادوش رزمندگان اسلام اسلحه به دست گرفت و به ستیز با دشمنانان برخاست.
وی در تشکیل بسیج عشایر و سازماندهی نیروهای مقاوم بومی در منطقه ی جنوب نیز نقش اساسی داشت و اگر چه به سبب کسالت جسمانی نتوانست به طور دایم تا پایان جنگ در جبهه ها حضور یابد، اما در این راه فرزندش (محمدجواد آل اسحاق) و داماد و برادرزاده خود(مهندس ابوالحسن آل اسحاق) را تقدیم اسلام کرد.
وی در عراق کلاس درسی دایر کرده بود و عده ی زیادی از طلاب اهل ترکیه در مجلس درس وی حضور مییافتند که شیخ صلاح الدین(رهبر مبارز ترکیه ای) یکی از آنان است. وی پس از انقلاب در دانشگاههای مختلف از جمله: دانشگاه شهید بهشتی تهران، دانشگاه تبریز و دانشکده امام حسین (ع) به فعالیت پرداخت و به عنوان استاد دانشگاه، معارف دین اسلام را برای دانشجویان مطرح میکرد. همچنین در مدارس علمیه از جمله: مدرسه ی امام خمینی(ره)، مدرسه ی حجّتیه(برای طلاب خارجی)، مدرسه ی الهادی و مدرسه ی صدوقی(برای طلاب ایرانی) درس اخلاق و دروس دیگر میگفت. فقه و اصول را نیز در خانه اش تدریس می نمود. همچنین برای پاسخ به شبهه های مطرح شده، کلاسی در مدرسه ی فیضیه تحت عنوان«احکام اجتماعی قرآن و تبیین مسایل روز» تشکیل داده بود. از تألیفات چاپ شده عبارتنداز: اسلام از دیدگاه دانشمندان جهان، آشنایی با مکتب وحی(مسیحیت)، مسؤولیت امت از دیدگاه امام؛جبهه یا دانشگاه خود سازی؛کنترل زبان؛ یاد خدا عامل انقلاب؛ اخلاق و رفتار یا اصول تزکیه و حکمت(دوره ویژه جهاد سازندگی)؛ اصول خود سازی یا اخلاق در مکتب وحی الهی.(که جهت تدریس در دانشگاه شهید بهشتی نگاشته شده بود)؛ زمینه اسلامشناسی، ایدئولوژی در سنگر بسیج عشایر دزفول و خاطرات علی آل اسحاق.
آثار چاپ نشده وی عبارتنداز: قرائت امام خمینی از ولایت مطلقه ی فقیه یا حکومت جهانی فرامین الهی؛ تقریرات اصول فقه مرحوم آیه ا... العظمی میرزا محمد باقر زنجانی؛ النکاح علی المذاهب الخمسه(عربی)؛ الفقه الاسلامی(الحلقه الاولی، عربی)؛ آخرین نظریات علمای اصول در محور کفایه الاصول از مرحوم آخوند تا امام؛ مبانی فکری امام امت یا اصول سیاسی، اجتماعی اسلام؛ بهترین راهنمای حج(مطابق با فتاوای امام خمینی)؛ معالم دین یا تنظیم مضامین عالی دعای ندبه.
این عالم نستوه به خاطر مرض قند و ناراحتی قلبی در روز جمعه 25 خرداد سال 1380 بر اثر سکته ی قلبی دار فانی را وداع گفت. پیکر ایشان در روز شنبه 26 خرداد با شرکت گسترده ی مردم از مسجد امام حسن عسکری(ع) تا حرم مطهرحضرت معصومه تشییع شد و در گلزار علی بن جعفر، در قطعه ی مخصوص پدر شهیدان به خاک سپرده شد.طبقه بندی: مجله عالمان زنجان، 
آرشیو مطالب
نظر سنجی
بسیار سپاسگزارم تا نظر خود را در مورد مطالب سایت بفرمایید


صفحات ویژه
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس