تبلیغات
علمای زنجان ،شهدای راست قامت زنجانی - به یاد مرحوم حاج علی اکبر توفیقی
علمای زنجان ،شهدای راست قامت زنجانی
زنجان شهر فقهای نامدار و غواصان دریادل و خط شکن و چهره های فرهنگی و پایتخت شور و شعورحسینی

به یاد مرحوم حاج علی اکبر توفیقی


مرحوم حاج علی اكبر توفیقی در سال 1251 ه.ش در شــــهر زنجان چشم به جهان گشود . دوران كودكــی و نوجوانی او در زادگاهش و دروس متداول زمان خود را در همین ایام در مكتبخانه های شهر فرا گرفت.
در سنین جوانی برای كار عازم باكو شده و در معدن زغال ســـــنگ آن منطقه مشــــغول كار گردید و اسـتعداد برنامه ریزی و نیز دوراندیشی او باعث شد تا با حقوق ماهی سه ریال در باكو صاحب امكانات بسیار شود . ولی بعد از مدتـــی در زمان قدرت یافتن بولشـــویكها از باكو اخراج و قبل از عزیمت به ایران به قصد زیارت عتبات عالیات راهی كربلا شده و پس از زیارت به وطن بازگشت.
در حدود سال 1300 ه.ش در زمان احمد شـــــاه قاجار به عنوان رییس بلدیه ی زنجان (شــــهرداری آن زمان ) مشغول بكار شد.
آثار و خدمات ارزنده آن مرحوم در مدت تصدی این پســــت به شهر زنجان برای چند نسل پیش مایه هی رفاه و آسایش و برای نسل امروز و آیندگان مجالی برای تامل در فرهنگ بومی شــــهر به شـــــمار می رود. مرحـــوم توفیقی در زمان غائله آذربایجان 28 آبانماه 1324 ه.ش توســـط عمال حزب توده دستگیر و به مدت سه ماه در اسارت حزب توده می ماند . همزمان با آزادی ایشان مردم شـــهر به خیابانها ریخته و با قربانی كردن گوسفند به استقبال شهردار محبوب خود میروند . همین امر موجب وحشـــــت حزب شده و 24 ساعت بعد از آزادی به منزل ایشان هجوم آورده چون وی رت نمی یابند دو تن از فرزندانش را به نامهای مخـتار و احمد گروگان میگیرند ، وقتی آن مرحوم از ماجرا اطلاع می یابد خود را معرفی و پس از یك ماه اســـارت ، سرانجام در عصر روز چهار شنبه 29 اسفند 1324 در محل كارخانه كبریت زنجان به همراه سه نفر دیگر به دسـت توده ای ها به شهادت می رسند.
مرحوم توفیقی در دوره یك ماهه اسارت خود یك مســـیحی هم بندش به نام ادوارد را كه تحــــت تاثیر حالات و منش و تبلیغات ایشان قرار گرفته بود مســــلمان نموده و به علی تغییر نام داد ، كه او نیز به همراه مرحــــــوم توفیقی به شهادت رسید . مردم شهر پیكر مطهر آن بزرگوار را چنانكه در شــــا’ن او بود تشییع كرده و در محل قبرستان بالا و بنا به وصیت او در كنار علی "ادوارد" به خاك سـپردند : زنده یاد حاج علی اكبر توفیقی دارای دو پسر به نامهای مرحوم احمد و مرحوم مخــــــتار و یك دختر به نام مرحومه زیبنده بودند كه این مرحوم خود بانی خیر بوده و حمام و مسجد روستای پنبه جوق را بنا كرد:

خدمات مرحوم حاج علی اكبر توفیقی :
آن مرحوم خدمات ارزنده ای در شهر انجام داده اند.
بسیاری از آنها اینك از بین رفته اند و برخی نیز علی رغم تغییر كاربری همچنان پابرجایند تا تعهد ، دلســــوزی و نوعدوستی آن مرد بزرگ را برای نسلها شهادت دهند.
از جمله آثار باقی مانده موجود میتوان به موارد زیر اشاره نمود:
1. احداث اولین مدرسه در محله سرچشـــــمه زنجان كه به مدرسه ی توفیق مشـــــهور است. بنای قدیمـــی مدرسه در سال 56 تخریب و نوسازی شد .
2. احداث بنای رختشویخانه كه در ردیف آثار ملی به ثبت رسیده .
3. اجرای سد خاكی تهم رود .
4. احداث بنای دباغ خانه در قسمت شمالی خیابان خیام .
5. بنای مسجد غریبیه در محله ی میدان توفیقی كه به دلیل اجرای طرح خیابان خواجه نصیر ، آن میدان و بنای قدیمی مسجد متاسفانه تخریب و مسجد جدیدی به جای آن احداث گردید :
6. احداث بنای كشتارگاه زنجان كه در حال حاضـــــر با اضافه نمودن به زیربنا به عنوان اداره ی میراث فرهنگـی مورد استفاده قرار میگیرد.
7. كشف نخستین معدن مس منطقه در بایچه باغ زنجان

محمدپور – كاردان معماری میراث فرهنگی زنجان

به نقل از:
-پایگاه اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری استان زنجان.
-اولین بانک جامع اطلاعات شهری ,کتاب برتر زنجان


 
آرشیو مطالب
نظر سنجی
بسیار سپاسگزارم تا نظر خود را در مورد مطالب سایت بفرمایید


صفحات ویژه
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس