تبلیغات
علمای زنجان ،شهدای راست قامت زنجانی - بازهم از چهره ماندگار زنجان استاد روزبه
علمای زنجان ،شهدای راست قامت زنجانی
زنجان شهر فقهای نامدار و غواصان دریادل و خط شکن و چهره های فرهنگی و پایتخت شور و شعورحسینی

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، سخن درباره یكی از استادان بزرگ تعلیم و تربیت در دوره معاصر است، مردی كه خود جامع فضایل و صفات انسانی بود و عمرش را به تعلیم دین و دانش گذراند؛ در آسمان علم و تقوا چون ستاره‌ای درخشید و بیش از آن‌كه گوهر وجودش برای همگان شناخته شد، همچون مرواریدی خالص در صدف خاك قرار گرفت.
اكنون 25 سال از خاموشی استاد فقید «رضا روزبه» این سمبل علم، عمل، زهد و تقوا می‌گذرد؛ رضا روزبه در اردیبهشت سال 1300 مصادف با ولادت امام رضا‌(ع) در خانواده‌ای متدین و با فضیلت در شهر زنجان پا به عرصه وجود نهاد، پدرش كربلایی محمد خیاط فرزند شیخ جواد زنجانی از شاگردان آیت‌الله میرزا محمدتقی شیرازی بود و مادرش سیده ربابه دخت حاج سید تقی، از سادات مشهور و صاحب كرامت آن سامان شمرده می‌شد.
این معلم ماندگار در كنار تعلیمات ابتدایی و آموزش متوسطه، علوم حوزوی را تا سطوح عالی نزد پدر، عمو و استادان مشهوری چون حاج شیخ حسین دین محمدی، حاج سید ‌محمد امام جمعه، سید محمود موسوی زنجانی به پایان رساند و در هر كلاس و پایه‌ای دانش‌آموز و طلبه ممتاز شناخته شد.
وی با اتمام دوره متوسطه چند سالی در دبستان توفیق زنجان به تعلیم و تربیت دانش‌آموزان پرداخت و سپس به تهران مهاجرت كرد؛ وی در سال تحصیلی 1330وارد دانشكده علوم شد و با انتخاب رشته فیزیك تحصیلات عالی خود را آغاز كرد.
روزبه این دوره را با نگارش مطالعه در آثار میدان الكتریك، رادیاسیون و گاز ازت روی موجودات زنده به پایان برد، در این سال‌ها نیز از دانشجویان ممتاز و برجسته شمرده می‌شد و مورد توجه بیش از حد استادان بود، سرانجام به خاطر دقت و موشكافی عمیق در مسایل علمی محقق و استاد رشته فیزیك شناخته شد.

*رضا روزبه در معارف اسلامی مطالعات عمیقی داشت

مرحوم روزبه علاوه بر كسب اطلاعات علمی روز در معارف اسلامی، فقه و اصول، فلسفه و كلام، ادبیات عرب و تفسیر قرآن مطالعات عمیق و وسیعی داشت و زبان‌های عربی و فرانسه را خوب می‌دانست.
شخصیت استاد روزبه از جهات مختلف شایسته بررسی و مطالعه است؛ نوشته‌ها، خاطرات و مصاحبه‌های برخی از آشنایان، همكاران و شاگردان استاد نشان می‌دهد كه آن دانشور فرزانه از حدود 70 صفت نیك بهره‌ می‌برد؛ بخشی از صفات و خوی‌های پسندیده او عبارتند از ایمان كه مرحوم روزبه به فردی متعبد، مخلص و عاشق خدا بود و جلوه‌های بارز این عشق را در نماز او می‌یابید.
چون وقت نماز می‌شد از هر كاری هرچند مهم دست می‌كشید و مقید بود آن را در اول وقت به جای آورد؛ او در نماز تمام توجهش به خدا بود و حالش دگرگون می‌شد.
بر اساس این گزارش علم یكی دیگر از ویژگی‌های روزبه بود؛ هرچند تخصص اصلی‌اش در علم فیزیك بود و در این رشته تحقیقات ارزنده‌ای داشت ولی این امر استاد را از پرداختن به دیگر رشته‌های علمی باز نداشت، او در فقه، اصول، احكام، كلام، تفسیر و علوم قرآنی بسیار مطالعه كرد.

* رضا روزبه در رفتار و كردار مؤدب بود

استاد روزبه در برنامه‌ها و كارهای روزانه‌اش بسیار منظم و دقیق بود، در رفتار و كردار بسیار متین و مؤدب، در گفتار كم‌گوی و گزیده‌گوی شمرده می‌شد و از بیان مسایل، مطالب مشكوك و ضعیف خودداری می‌كرد، از برخوردها و كلمات تند و دور از ادب و غیرانسانی سرباز می‌زد و هرگز غیبت نمی‌كرد.
او انسانی آرام، افتاده‌حال، متواضع و در عین حال با ابهت بود و آنچه كه قصد گفتن داشت نه با زبان، بلكه با عملش بیان می‌كرد، در مقابل پدر و روحانیان و حتی طلبه‌های معمم و مبتدی بسیار فروتن بود و در جلساتی كه پدرش حضور داشت، دو زانو می‌نشست.
لباس‌هایش بسیار ساده، كم قیمت،تمیز و مرتب بود، سال‌های بسیار تنها یكدست كت و شلوار داشت؛ این صفت در آن روزگار شاگردان و حتی استادان مدرسه‌اش را تحت تأثیر قرار داد؛ به گونه‌ای كه در آن مدرسه نه از مد خبری بود و نه از شیك‌پوشی؛ غذایش ساده، مختصر و خانه‌اش محقر در محله قدیمی و مذهبی خیابان ری بود.
از جسارت و بی‌ادبی مردم چشم می‌پوشید و از این طریق، درس بزرگی به دیگران می‌داد؛ به روحانیون اصیل شیعه و سادات ارادت و احترام خاص می‌گذاشت و در برابر علما، مراجع تقلید اخلاص و تعبد ویژه داشت، اگر در حضور او كسی از عالمی بد می‌گفت یا از روحانیت انتقاد می‌كرد چهره در هم می‌كشید و آزرده ‌خاطر می‌شد.

*به بیچارگان كمك می‌كرد

استاد روزبه به بیچارگان و زیردستان كمك می‌كرد و ضمن احترام به خدمتگزاران، كارها را در قالب پرسش از آن‌ها درخواست می‌كرد.
با آنكه استاد زاهد و درون‌گرایی بود، عنصری آگاه به زمان و مقتضیات روزگار بود، بجا و بموقع مبارزه می‌كرد، سابقه مبارزه او به سال‌های 1324 شمسی بازمی‌گردد؛ در این سال، كه فتنه آذربایجان به زنجان كشیده شد، دموكرات‌ها استاد را به خاطر اعتقادات راسخ به مبانی دینی و مذهبی به زندان انداختند، احتمال اعدامش قوت گرفت و در مدتی كه محبوس بود، موهای سرش به سفیدی گرایید؛ او سرانجام آزاد شد.
در مقابله با رژیم، چه در مدرسه و چه در خارج آن تا آنجا كه قدرت داشت، ایستادگی می‌كرد، در آن زمان چنان فرمان داده بودند كه عكس شاه باید در همه ادارات و مدارس، حتی مدارس ملی و اسلامی، نصب شود، او تا توانست این فرمان را اجرا نكرد و وقتی به بستن مدرسه تهدید شد، تنها با نصب یك عكس در دفتر مدرسه موافقت كرد.
ساواك مكرر به مدرسه هجوم می‌آورد و مدرسه را تهدید می‌كرد، او در برابر تهدیدات بی‌وقفه مزدوران شاه می‌گفت كه آن‌ها خیلی دیر به فكر ما افتاده‌اند، اگر این مدرسه را ببندند، ما كار خود را كرده‌ایم و به اهداف خود رسیده‌ایم؛ هر یك از شاگردان ما در هر كجا كه باشند، آنجا خود یك مدرسه علوی خواهد بود.

* بعد از ترور مزدوران شاه به شاگردانش شیرینی می‌داد

هرگاه یكی از مزدوران رژیم ترور و معدوم می‌شد، به شاگردانش شیرینی می‌داد و در مناسبت‌های مهمی چون شهادت مدرس، به عناوین مختلف، مراسم سالگرد و بزرگداشت برگزار می‌كرد.
یكی دیگر از ابعاد زندگی او داستان مدرسه علوی است، این واحد آموزش متوسطه در سال 1335 به همت مردان صالح، خوشنام و متدینی چون آقایان حاج علی‌اصغر كرباسچیان (علامه)، حاج مقدس تهرانی، شالچیان و به مدیریت استاد روزبه شروع به فعالیت كرد، دبیرستان علوی و شعب آن از نظر پذیرش محصل، انتخاب استاد و برنامه‌های آموزشی ویژه بودند و روحانیون بزرگی همچون شهید دكتر بهشتی، شهید مطهری، شهید قدوسی، شهید باهنر، علامه محمد‌تقی جعفری و مهدوی كنی با هیئت مدیره و استاد روزبه همكاری نزدیك داشتند.
استاد از آغاز فعالیت این مدرسه تا آخرین روزهای زندگی‌اش همواره به تعلیم و تربیت شاگردانش پرداخت و در طول این مدت هرگز احساس خستگی نكرد، او اطمینان داشت كه دست‌پروردگانش در اجتماع و محیط‌های گسترده منشا آثار و خدمات مفیدی خواهند بود البته بسیاری از تربیت یافتگان مكتب او چنین شدند؛ چه آنان كه زیر شكنجه‌های رژیم سفاك گذشته به شهادت رسیدند؛ چه آنان كه سال‌ها در زندان مقاومت كردند و چه گروهی كه به صحنه اجتماع گام نهادند.
شهید محمود قندی، شهید محمد‌علی فیاض‌بخش، شهید مجید حداد عادل و شهید كاظمیان و فرزانگانی چون حداد عادل، نهاوندیان، سید‌احمد مدرس‌زاده، سید‌حسین مجتهدی و هادی نژاد‌حسینیان در شمار شاگردان مكتب استاد جای داشتند؛ استاد روزبه علاقه داشت كه شاگردان، دوستان، آشنایان و همكارانش، خصوصأ معلمان و دبیران معارف دینی، مطالب مذهبی را از ماخذ اصلی آن فراگیرند و در این راستا با هرگونه انحراف، التقاط و تفسیر به رأی در آیات و احكام به شدت مخالفت می‌كرد.

* تلاش می‌كرد تا حقایق دین محفوظ بماند

او می‌خواست حقایق دین محفوظ بماند، انحرافی پیش نیاید و كسانی كه مطلبی را می‌گفتند، اگر به درستی آن اطمینان نداشت، با فروتنی به گوینده تذكر می‌داد و راهنمایی‌اش می‌كرد.
استاد روزبه از نخستین كسانی بود كه صبحگاه به مدرسه وارد می‌شد و شبانگاه با آخرین گروه، مدرسه را ترك می‌كرد، محیط تربیتی دبیرستان علوی، بخش بزرگی از زندگی او، بلكه تمام زندگی او شده بود.
وی به شاگردان مدرسه آنقدر نزدیك بود كه به راحتی می‌شد حس كرد كه چگونه از درد آن‌ها رنج می‌كشد و در شادی آنان از خود آن‌ها شادمان‌تر است؛ بسیاری از اوقات، در زنگ‌های تفریح به جای رفتن به دفتر مدرسه و استراحت، به میان شاگردان می‌رفت و برای آن‌ها پدر، استاد، مربی اخلاق و الگوی فضایل اخلاقی بود، بسیاری از شاگردان مطالبی را كه حتی با پدران و مادران خود در میان نمی‌گذاشتند، به او می‌گفتند و او را محرم اسرار خود می‌دانستند.
اكثر اوقات، شب‌ها تا دیر وقت همراه گروهی از شاگردان در آزمایشگاه فیزیك مدرسه به تحقیق می‌پرداخت تا پاسخ پرسش دانش‌آموزی را بدهد و اشكال آن‌ها را ریشه‌كن سازد.
استاد روزبه گاه در غیبت بعضی همكاران، كلاس درس آن‌ها را به خوبی اداره می‌كرد و همه شاگردان می‌گفتند، به سبب نوآوری‌اش در تدریس، از محضر او بیش از استاد همیشگی‌شان بهره برده‌اند.

*جلسات تفسیر از فعالیت‌های ارزنده او در مدرسه بود

بر اساس این گزارش جلسات تفسیر قرآن، از فعالیت‌های ارزنده او در مدرسه بود، او می‌دانست هنگامی كه فتنه‌ها چون شبهای تیره هجوم آورد، قرآن فریاد‌رس انسانهاست، پس با برگزاری كلاس‌های معارف قرآنی دانش‌آموزان را به قرآن فرا می‌خواند؛ او نخستین دوره مسابقات قرآن مجید را در این مدرسه برگزار كرد و با بیانات گرم و نافذ خود رنگ و عطر دیگری به آن بخشید، این مجلس و مراسم، همه ساله به یاد او برگزار می‌شود.
بهره مادی استاد از دبیرستان، بنا به تقاضای خود او، بسیار محدود و تنها به مبلغی اندك، كه زندگی ساده و بی‌پیرایه‌اش را با آن كه همشیره‌ها و بعضی بستگان در كنارش بودند، در سطح پائین اداره می‌كرد و این در حالی بود كه از او پیوسته تقاضا می‌شد، در دانشگاه با حقوق كلان تدریس كند، این نوع گذران معیشت هرگز او را از هدفی كه ضروری تشخیص داده بود، باز نداشت.
اخلاق نیك، روحیه قناعت، عشق و علاقه بسیار او به مدرسه علوی سبب شد تا بسیاری از شخصیت‌های علمی و روحانی متعهد شاغل در دانشگاه و غیره دست‌كم بخشی از اوقات خود را به تدریس افتخاری در آن‌جا اختصاص دهند؛ این امر سطح علمی دبیرستان را چنان ارتقا داد كه از نظر علمی و مذهبی محیطی 100 درصد ایده‌آل شد و حتی از نظر میزان قبولی در دانشگاه‌ها در ردیف نخست قرار گرفت.
این مركز آموزشی، علاوه بر برنامه‌های ذكر شده، مركز تربیت مبلغانی بود كه پس از آموزش دوره‌ای كوتاه به خارج از كشور اعزام می‌شدند.
یكی از همكاران استاد می‌گوید: در مدت 8 سال، كه با روزبه در یك مدرسه بودم، می‌دیدم كه او همیشه غذایش را با مستخدمان مدرسه یا دانش‌آموزان می‌خورد و بیش‌تر اوقات غذایش نان و ماست یا نان و پنیر و نان و خرما بود؛ روحی بزرگ می‌خواهد كه كسی سال‌ها جمع مستخدمان و دانش‌آموزان را بر جمع فضلا و مردان علم ترجیح دهد، وقتی درباره این كار از او پرسیدند، گفت «بچه‌ها غذاهای مختلف می‌آورند؛ گروهی غذای گرم و مطبوع می‌آورند و دسته‌ای توان آوردن غذاهای خوب ندارند؛ من غذای ساده خود را با آنها می‌خورم تا كسی كه ساده‌ترین غذا را آورده، در برابر آن كه غذای گرم و پختنی می‌آورد احساس حقارت نكند، از سویی، احساس می‌كنم ممكن است هر یك از آن‌ها بعدها منشاء كاری در این اجتماعی باشند؛ می‌خواهم با اكتفا كردن به ساده‌ترین نعمات، آن‌ها را به این كار عادت دهم».

* آثار و یادگار‌های استاد رضا روزبه

از استاد روزبه تألیفات و تحقیقات متعددی در موضوع‌های فقه، معارف اسلامی و علوم روز به جا مانده كه استاد در پایان عمر همه آن‌ها را به یكی از شاگردان فاضلش سپرد تا در فرصت مناسبی به چاپ برساند كه موضوع تحقیقات و یادداشت‌های آن بزرگوار شامل «اثبات جهان ماورا»، «اثبات وجود خدا»، «عصمت پیامبران»، «ولایت» و «فقه» است.
در سال‌های آخر عمر، با همكاری شهید حجة‌الاسلام سید‌كاظم موسوی، به تدوین یك دوره كتاب عربی به نام «عربی آسان» پرداخت؛ این كتاب كه زبان عربی را با روش نوین به علاقه مندان می‌آموزد، اكنون در مجامع علمی و فرهنگی سراسر كشور تدریس می‌شود و چندین بار تجدید چاپ شده است، همچنین جزوه «روش آسان» در تعلیم قرآن و كتاب «خداشناسی» وی به زیور چاپ آراسته شده است.

* فرزندان روزبه همانند پدر معلم شدند

استاد در چهل سالگی با خانواده‌ای روحانی ازدواج كرد، ثمره این پیوند دو پسر به نام‌های محمود و حسین و یك دختر به نام زهراست كه به معلمی اشتغال دارند و راه پدر را ادامه می‌دهند.
وقتی می‌خواست كتاب عربی آسان را برای نخستین بار چاپ كند، با مشكلاتی رو‌به‌رو شد، پس از رفع موانع و مشكلات گفت «یهودی‌ها در همه جاهای حساس مهره دارند از جمله در چاپخانه‌ها و چاپ كتاب‌های تاریخ كه سعی دارند تاریخ یهودی را تزریق كنند.»
چون امكانات سفر به خارج و ادامه تحصیل برایش فراهم شد، پدرش ابراز ناراحتی یا نگرانی كرد، استاد از این سفر منصرف شد و گفت «تحصیل و ادامه آن برای من مستحب است ولی احترام به پدر واجب»
استاد روزبه در سال 1347، به سبب تماس با تشعشعات رادیو‌اكتیو در آزمایشگاه، بیمار شد؛ در سال‌های 48 و 49 حالش رو به وخامت رفت، شاگردان، دوستان و همكارانش بسیار برایش دعا كردند و شاید همین دعاها مرگ او را چند سالی به تأخیر انداخت؛ در این سال‌ها با آن كه از تدریس و فعالیت منع شده بود، پر توان‌تر از همیشه كار می‌كرد و از واپسین فرصت‌ها نیز بهره می‌برد.
سرانجام سرطان استاد را رنجور ساخت و در بستر ناتوانی فرو افكند، در آخرین لحظات زندگی هر بار كه نفسی بر می‌آورد، می‌گفت «فقه را جلو بیندازید» و سرانجام در راه تدریس و ارشاد جان سپرد.
این شمع پرفروغ و گل شاداب بوستان علوی در ساعت 7 صبح روز 21 آبان سال 1352 برابر با نیمه شوال سال 1393 قمری خاموش و پژمرده شد و جامعه اسلامی یكی از خدمتگزاران صدیق و ارزنده‌اش را از دست داد.
در مراسم وداع با پیكر او فضای دبیرستان علوی شاهد بود كه چگونه مربیان، دوستان، شاگردان و اولیای آن‌ها بر مرگ وی می‌گریستند و دانشمندانی چون مرحوم علامه طباطبایی، استاد شهید مطهری و شهید بهشتی اشك می‌ریختند كه مراسم تشییع جنازه او كه در قم انجام شد، علما و بزرگانی چون آیات عظام گلپایگانی و نجفی شركت داشتند و آیت‌الله گلپایگانی بر او نماز خواند، سپس او را در گورستان حاج شیخ به خاك سپردند.
انتهای پیام/

لینک خبر: http://www.farsnews.net/newstext.php?nn=8805310137
منبع خبر: فارس
زمان خبر: شنبه 31 مرداد 1388     ساعت: 11:03:35

 


منبع:
http://www.ravy.ir/content3001790.html

آرشیو مطالب
نظر سنجی
بسیار سپاسگزارم تا نظر خود را در مورد مطالب سایت بفرمایید


صفحات ویژه
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس