تبلیغات
علمای زنجان ،شهدای راست قامت زنجانی - برگی از تاریخ انقلاب اسلامی در زنجان
علمای زنجان ،شهدای راست قامت زنجانی
زنجان شهر فقهای نامدار و غواصان دریادل و خط شکن و چهره های فرهنگی و پایتخت شور و شعورحسینی

در گفتگو با چند تن از مسئولان صاحبنظران و مبارزان دوران انقلاب در زنجان مطرح شد 30 سال انقلاب اسلامی فرصت ها و تهدیدها
همه ساله ایام الله دهه مبارك فجر یادآور تجدید خاطره روزهای بهمن 57 است . روزهایی كه همه مردم ایران اسلامی یكصدا با لبیك گفتن به ندای بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران رژیم منحوس پهلوی را سرنگون كردند. روزهای پیروزی انقلاب اسلامی یادآور بزرگترین تحول تاریخ ایران منطقه و جهان اسلام است و ملت بزرگ و متدین ایران اسلامی با شور و شوق با مشت های گره كرده دست در دست هم به خیابانها ریختند و با فریادهای خروشان « مرگ بر شاه خائن » خواستار تحقق استقلال آزادی و جمهوری اسلامی شدند.
براستی انقلاب اسلامی تبلوری از اراده مردم بر سرنوشت خویش بود و حضرت امام خمینی (ره ) از آن بعنوان « انفجار نور » یاد كردند. البته همه مسئولان و مردم همواره باید به رمز موفقیت و پیروزی انقلاب اسلامی توجه كنند كه این چیزی جز وحدت همدلی تعامل همكاری مشاركت و رهبری نبوده است .
در آن روزهای بیادماندنی رهبری هوشمندانه حضرت امام خمینی (ره ) سبب شد سیل خروشان مردم ایران اسلامی به درستی هدایت شوند و بتوانند شر رژیم منحط و فاسد شاهنشاهی را از ایران اسلامی كوتاه كنند انقلاب اسلامی توانست یوغ بردگی و وابستگی به قدرتهای شرقی و غربی كه همواره برای چپاول ثروت های این ملت تلاش می كردند را قطع كند و استقلال آزادی و جمهوری اسلامی را برای ایران اسلامی به ارمغان آورد.
قطع شدن دست كشورهای استعماری از ثروت های این ملت سرافراز سبب شده دشمنان از بدو پیروزی انقلاب اسلامی با انجام توطئه های گوناگون رمز موفقیت این ملت بزرگوار را تحت شدیدترین آماج حملات خود قرار دهند و هر روز با بهانه های مختلف مردم را نسبت به آینده درخشان انقلاب اسلامی ناامید و مایوس نمایند. ولی مردم انقلابی و متدین ایران اسلامی با توكل به خداوند متعال و بهره گیری از رهنمودهای ولی امر مسلمین همه این توطئه ها را نقش بر آب كرده اند. دشمنان از آغاز نهضت امام خمینی (ره ) با توطئه هایی همچون ماجرای لانه جاسوسی و حمله طبس طرح توطئه كودتا توسط امریكای جهانخوار تحریم ها جنگ تحمیلی طرح سازمان جاسوسی شوروی برای توطئه كودتای حزب توده فتنه های داخلی منافقین تحریكات قومی و... در صدد ضربه زدن به انقلاب اسلامی بوده و هستند ولی به بركت نظام جمهوری اسلامی و رهبری امام خمینی (ره ) و رهنمودهای مقام معظم رهبری ملت رشید ایران اسلامی با حضور در صحنه های مختلف انقلاب این توطئه ها را خنثی كرده و مطمئنا با همدلی تعامل همكاری و مشاركت در عرصه های مختلف انقلاب دیگر توطئه های دشمنان را خنثی خواهند كرد.
آنچه كه مسلم است با پیروزی انقلاب اسلامی و نقش رهبری علی رغم توطئه های مختلف دشمنان و همراهی نا آگاهانه برخی از كشورها امروزه ایران اسلامی در جایگاه رفیع توسعه و پیشرفت قرار گرفته بطوریكه دشمنان از برخی از پیشرفت های ایران اسلامی مات و مبهود شده اند.
مقایسه آمارهای موجود با دوران ستم شاهی نشانگر این جایگاه رفیع ایران اسلامی است بطوریكه هم اینك ایران در بسیاری از شاخصه های توسعه در صدر كشورهای منطقه و حتی جهان قرار گرفته است .
در سی امین سالگرد پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی بر آن شدیم با بررسی ابعاد مختلف پیروزی انقلاب اسلامی پیرامون فرصت ها تهدیدها و صیانت از دستاوردهای ارزشمند انقلاب اسلامی و خاطرات دوران پیروزی انقلاب اسلامی با برخی از اساتید محققین مسئولین و شهروندان زنجانی گفتگویی داشته باشیم در این مقوله خبرنگار ما با برخی از مسئولین صاحبنظران واساتید زنجانی مصاحبه هایی انجام داده است كه از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
دكتر محمد رئوفی نژاد استاندار زنجان به سئوالات ما اینگونه پاسخ می گوید :
ث آقای استاندار به عنوان اولین سئوال بفرمائید به نظر شما چه عواملی در پیروزی انقلاب اسلامی موثر بوده است
حضور همزمان و هماهنگ و در حد كمال مطلوب 3 ركن اصلی و مهم انقلاب ایدئولوژی رهبری و مردم نقش اساسی را در پیروزی انقلاب اسلامی داشتند. بنا به گفته شهید مطهری اگر امام (ره ) پیشوایی مذهبی را نمی داشت و اگر مردم ایران در عمق روحشان یك نوع آشنایی و انس و الفت با اسلام نداشتند و اگر عشقی كه مرم ما به خاندان پیامبر دارند وجود نداشت و اگر نبود كه مردم حس كردند كه این ندای پیامبر(ص ) و ندای حضرت علی (ع ) و یا ندای حسین (ع ) است كه از زبان امام و رهبر این مردم بیان می شود محال بود این نهضت و انقلاب به این وسعت در مملكت ما بوجود آید.
رمز موفقیت رهبر در این بود كه مبارزه را در قالب مفاهیم اسلامی به پیش برد. ایشان با ظلم مبارزه كرد ولی مبارزه با ظلم را با معیارهای اسلامی مطرح كرد و در یك كلام عامل پیروزی انقلاب اسلامی بنا به گفته حضرت امام (ره ) ایمان و وحدت كلمه بود.
ث ارزیابی شما در خصوص پیروزی انقلاب اسلامی و تاسیس نظام جمهوری اسلامی چیست و انقلاب اسلامی چه تاثیری در تاریخ ایران منطقه و جهان داشته است
بیداری اسلامی معادلات جهانی را تغییر داده است و انقلاب اسلامی كه در دنیای اسلام كنونی خود را بازیافته در برابر غارتگران جبهه گرفته است .
با دریده شدن پرده فریب و ریا از روی دموكراسی لیبرال غرب سیمای عدالت خواه و آزادی بخش اسلامی آشكار شده و شبكه سرطانی صهیونیسم و دولتمردان شرور آمریكا امروزه خطرناك ترین و اصلی ترین مراكز استكبارند.
ثامروزه تهدیدهایی كه در كمین انقلاب اسلامی هستند كدامند و راههای مقابله با این تهدیدات چیست
حذف دین از عرصه سیاسی و اجتماعی كشور. حذف روحانیت و ولایت فقیه حذف نهادهای انقلاب توقیف اجرای احكام اسلامی گسترش اباحه گری در پوشش دفاع از آزادی الحاق به فرهنگ جهانی بازگشت به سنت های ما قبل اسلام تحریكات قومی نفوذ و استحاله یاران نظام اتخاذ سیاست های غلط اقتصادی و فرهنگی مفاسد اداری و اقتصادی گرانی و توزیع عادلانه ثروت بیكاری منزوی شدن روح انقلابی گری در فرزندان نفوذ در رسانه های جمعی فقر و تهیدستی افراد جامعه عدم حمایت مردم از حكومت و بی تفاوتی مردم نسبت به سرنوشت سیاسی جامعه و سست شدن بنیان خانواده ها از جمله تهدیدهایی است كه در كمین انقلاب اسلامی است و مسئولان باید با برنامه ریزی دقیق و صحیح نسبت به مقابله با این تهدیدات اقدام كنند.
ث همانطوریكه مستحضرید رواج رفاه طلبی و فاصله گرفتن از ارزشها و دستاوردهای انقلاب اسلامی یكی از آسیب های مهم انقلاب بشمار می رود برای مقابله با این آسیب ها چگونه باید برنامه ریزی كرد
با ترویج فرهنگ بسیجی و ساده زیستن معرفی الگوهای موفق انسانهای ارزشی سوق دادن برنامه های صدا و سیما به سوی ساده زیستی پرهیز از هرگونه تجمل گرایی مسئولان هدفمند كردن سریالها و هنرهای نمایشی برای ترویج احكام اسلامی ایجاد فرهنگ تقدم منافع آرمانی ایجاد فرهنگ تقدم منافع ملی بر منافع شخصی و با احیا فریضه امر به معروف و نهی از منكر می توان از رواج رفاه طلبی و فاصله گرفتن از ارزشها و دستاوردهای ارزشمند انقلاب اسلامی كاست .
ث امروزه برای خنثی كردن توطئه های دشمنان صیانت از منافع ملی یك ضرورت انكارناپذیر است به نظر شما برای صیانت از منافع ملی و دستاوردهای انقلاب چه برنامه هایی را باید مد نظر قرار داد
برخی از كشورها با به انحصار درآوردن بعضی از علوم و فناوری ها آنها را وسیله تحقق سیاسی خود قرار داده اند اما علم و ثروت باید در جهان عادلانه توزیع شود و از انحصار عده ای خاص بیرون بیاید.
فضای عمومی كشور باید فضای تولید و ترویج علم و پژوهش و پرورش محقق و عالم باشد كه در این زمینه همه نخبگان و همه مسئولان وظایفی برعهده دارند و نیل به پیشرفت و عزم و اراده نخبگان جوان علمی و استادان دانشگاهها برای تولید و ایجاد علم به منظور رسیدن به اهداف جنبش نرم افزاری بسیار ضروری است .
ث جناب آقای دكتر رئوفی نژاد از اینكه وقتتان را در اختیار ما قرار دادید بسیار سپاسگزارم جنابعالی به عنوان آخرین سئوال دو خاطره از دوران پیروزی انقلاب اسلامی را برای خوانندگان روزنامه بیان نمائید.
دزفول از شهرهای مبارز حتی از زمان قبل از انقلاب بود فضای ضد رژیم به قدری در این شهر حاكم بود كه حتی شخص شاه هم از این اوضاع اطلاع داشت و برخی از شهرها بر حسب تعداد شهدای روزهای هفته جمعه سیاه پنج شنبه سیاه و روزهای سیاه زیادی داشتند . این شهر هم چهارشنبه سیاه داشت . اواخر سال 1356 بود در ساعات راهپیمایی درگیری با پلیس در خیابانهای اصلی شهر و شلیك تیرهای هوایی و گازهای اشك آور امری معمول شده بود در این شهر برخی از مغازه ها طوری ساخته شده اند كه از كوچه تا پشت بام آن مغازه راه پله دارند. بامهای این شهر اغلب به یكدیگر متصل بود و امكان فرار را فراهم می كرد وقتی از دو سوی كوچه یا خیابان محاصره می شدیم از طریق این راه پله ها فرار می كردیم آن روز هم اینطور شد نیروهای پلیس دو طرف راه را بسته بودند از یكی از راه پله ها به سمت بام می گریختیم در راه پله ها حال یكی از كسبه های محل كه همراه ما بود و به « علی عابد » مشهور بود بهم خورد. حالش لحظه به لحظه بدتر می شد و از سویی باید از چنگ پلیس می گریختیم و از سویی نمی توانستیم وی را تنها بگذاریم حدود 20 دقیقه ای گذشت حالش وخیم تر می شد او اشاره كرد كه وی را رو به قبله بخوابانم مشغول گفتن شهادتین بود. چیزی نمانده بود پلیس به ما برسد به ناچار فرار كردیم چند كوچه آن طرف تر از بام ها پایین آمدیم تا اوضاع به حال عادی برگردد دو ساعتی طول كشید وقتی خودمان را به آن راه پله رساندیم « علی عابد » شهید شده بود او از نخستین شهدای این شهر است كه در كنارما پر گشود.
یكی از خاطراتم مربوط به روز 22 بهمن 1357 است كه شهربانی ها و ژاندارمری ها یكی پس از دیگری در آن روز سقوط می كردند . جوانان شهر مشغول جمع آوری سلاح ها از پاسگاههای در حال سقوط بودند. شنیدیم كه گروهی از كمونیستها برای خلع سلاح كردن یكی از پاسگاهها به آنجا حمله كرده اند برای جلوگیری از كار آنان به سرعت خودمان را به آن محل رساندیم . متاسفانه برخی از سلاحها را برده بودند ما نیز باقیمانده سلاحها را روی وانتها گذاشتیم من با اینكه دوره سربازی را گذرانده بودم و با برخی از اسلحه ها آشنایی داشتم اما برخی از سلاحها برایم ناآشنا بود.
پشت یكی از وانت ها سوار شدیم وقتی وارد شهر می شدیم تفنگ ها و اسلحه هایی را كه بدست آورده بودیم بالای سرمان گرفتیم تا خبر سقوط و خلع سلاح شدن پاسگاهی دیگر را به مردم اعلام كنیم منزل آیت الله قاضی امام جمعه وقت دزفول مركز جمع آوری همه سلاحهای بدست آمده بود ما نیز اسلحه ها را به آنجا بردیم تا تحویل دهیم فردی كه آشنایی كاملی با همه مهمات داشت با دیدن اسلحه های ما بسیار تعجب كرده بود چون سلاحهایی كه ما آورده بودیم بسیار خطرناك بودند و حتی جابجا كردن آنها هم باید با احتیاط صورت می گرفت .
در ادامه این گفتگو پای صحبت یكی از محققین و شهروندان زنجانی نیز می نشینیم .
عوامل موثر در پیروزی انقلاب اسلامی را چه می دانید مهمترین مولفه های پیروزی شكوهمندانقلاب اسلامی را می توان نقش رهبری وحدت و انسجام مردمی ایمان و اعتقاد قلبی به رهنمودهای رهبری و روحانیت حاضر دانست همانطوریكه مستحضرید نظام شاهنشاهی كه در ایران قبل از انقلاب حاكم بود در هیچ زمینه ای برنامه مدونی از خود نداشت حتی بر اساس انقلاب سفیدی كه همیشه بر آن می بالیدند می بایست ایران را در زمان نه چندان دور به دروازه های تمدن جهانی میرساندند البته تمدن جهانی از دیدگاه آنان رویكرد جدیدی بود كه در آن نقش مذهب بسیار كمرنگ و در عوض گرایش به فرهنگ غربی بسیار مورد توجه بود و سعی می كردند در همه زمینه های فرهنگی اجتماعی سیاسی اقتصادی خود را غربی نشان دهند و در این راستا تا آنجا پیش می روند كه حتی تاریخ مملكت را از هجری شمسی و قمری به شاهنشاهی تبدیل نمودند. بدیهی است « انقلاب اسلامی » آب سردی بود كه بر این آتش شعله ور ریخته شد و همه بافته های آنان را پنبه كرد.
قبل از پیروزی انقلاب اسلامی جهان به دو قطب امپریالیسم و كمونیسم تقسیم شده بود تقریبا همه دولت ها در این دو فاز فعالیت می كردند چون فاز سومی وجود نداشت . پیروزی انقلاب اسلامی ایران تز دو قطبی بودن جهان را شكست و آنها را ناباورانه با قدرت سومی كه بسیار توفنده تر و پرشتاب تر از قطبهای دیگر بود. آشنا ساخت این قطب سوم كه به قیام انقلاب اسلامی معروف شد بسیار سریع اول در كشورهای منطقه و بعدا در كشورهای جهانی رشد كرد و حاكمان كشورها را به وحشت فرو برد بطوریكه یكی از مبلغین روحانی كه شیخ بود به یكی از كشورهای همسایه برای تبلیغ اعزام شده بود.ایشان بیش از دو جلسه اجازه صحبت پیدا نكرده بود چون بدستور حاكم منطقه ممنوع المنبر شده و حاكم مزبور در سخنانی چنین گفته بود : « العمامه الابیض فی القاره الاسود اخطر من بمب الاتم (عمامه سفید در قاره سیاه خطرناك تر از بمب اتم است ) و در كشورهای انگلیسی زبان نیز همه جبهه های آزادیبخش و احزاب مخالف رژیم و مردمان بویژه نسلهای جوان را تحت تاثیر خود قرار داده بطوریكه اكثر رسانه های جهان اعم از تصویری و نوشتاری و خبرگزاریها مدتها خوراك اولیه شان چگونگی پیدایش انقلاب رهبری انقلاب و مردم همیشه در صحنه ایران بود بطور خلاصه واژه ایران و اسلام برای اولین بار جهان را برای مدت طولانی بخود مشغول نمود و این مسئله آنقدر سردمداران دنیای غرب را به وحشت انداخت و برای اولین بار دنیای امپریالیسم كه با دنیای كمونیسم كه همانند كارد و پنیر بودند برای از كار انداختن چرخهای انقلاب اسلامی با هم متحد شدند و برای ما توطئه های گوناگون كودتای نوژه توطئه گرگان غائله كردستان انفجارها و بالاخره جنگ هشت ساله بر این انقلاب اسلامی نوپا تحمیل كردند.
ث تهدیدهای در كمین انقلاب را چه می دانید
تهدیدهایی كه امروز انقلاب اسلامی نوپایمان را احاطه كرده به صورت جدی می تواند خطرآفرین باشد غفلت مسئولین بخاطر كسب قدرت و حاكمیت بیشتر كه اگر چنین شود با كمال تاسف باید گفت كه در آینده نه چندان دور باید چنین زمزمه كنیم كه الوداع ای انقلاب و الفراق ای شهدا و اما این تهدیدها را بطور فهرست وار می توان غفلت مسئولین نظام از حفظ دستاوردهای انقلاب بخاطر رسیدن به قدرت حاكمیت نفوذ اندیشه های غربی (در قالب فیلم . شعر كتاب ورزش لباس اهدای جوایز ادبی و هنری و...) گرایش به رفاه طلبی بویژه مسئولین نظام ایجاد میدان برای نفوذ فرصت طلبان خائن تحت عنوان طرفدار تغییر جهت دادن اندیشه های ناب اسلامی و بها دادن به فرصت طلبانی كه تا امروز دست به سیاه و سفید نزده اند و در كنار گود نشسته و امروزه تئورسین انقلاب را مدعی هستند كمرنگ شدن معنویت در بین مسئولین و آلوده شدن به دنیاطلبی و رفاه گزینی دروغ گوئی گرایش به تجدد گرایی غربی در جامعه تحت عنوان نوگرایی در اسلام عدم توجه به قوانین و متون بر حق اسلامی و ترویج مداح گرایی شعر خوانی و.... عدم توجه به فرمایشات روشن بینانه و آگاهانه مقام معظم رهبری و استفاده گزینشی تشریفاتی و تزئینی از فرمایشات معظم له عدم توجه به زیرساخت ها و برنامه ها بویژه برای جوانان و تنها اكتفا كردن به مسائل شعاری و تصمیم گیری آنی بدون توجه به عواقب و آسیب های آن و استفاده از نیروهای بی تجربه باتخصصهای پائین وگاهی بدون تخصص در امورات مهم را می توان از آسیب ها و تهدیدات در كمین انقلاب نام برد. این محقق زنجانی اظهار داشت الگو قرار دادن زندگی معمار بزرگ انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره ) و مقام معظم رهبری و افراد متدین و سربازان گمنام انقلاب همچون دكتر عباس شیبانی و امثال ایشان می توان از رواج رفاه طلبی پرهیز نمود و برای خنثی كردن توطئه های دشمنان باید با سعه صدر دست همكاری به سوی همه خادمین انقلاب كه در عرصه های مختلف تخصص دارند دراز نمود تا توطئه های دشمنان همواره ناكام بماند.
ث اگر خاطراتی كه از دوران پیروزی انقلاب اسلامی دارید برای خوانندگان بیان نمایید
3 روز مانده بود به روز تاسوعای حسینی سال 1357 كه نشستی بین روحانیت زنجان برای اولین بار در طیف وسیعی برگزار شد و قرار بر این شد كه راهپیمایی عظیمی تدارك دیده شود و در این راستا از روستائیان و بخشهای تابعه دعوت بعمل آید و این راهپیمایی بر خلاف راهپیمائیهای قبلی از جلوی مسجد رسول الله با مدیریت جدید انجام گیرد بهمین جهت از دوستان خواسته شد در بعضی از مساجدی كه امكانات فراهم است و همچنین در بعضی از منازل كه مایل باشند وسیله پذیرایی برای عزیزان مهمان آماده كنند. برای اجرای این امر مهم بنده با یكی از همكاران فرهنگی تصمیم گرفتیم نهار 150 نفر را در بنده منزل آماده كنیم البته نهار هم آبگوشت تعیین كردیم برای تهیه این میزان نهار 15 كیلوگرم گوشت و مخلفات مورد نیاز و سیصد عدد نان تهیه كردیم و یك روز مانده به روز موعود برای پختن نهار دوستم به منزل ما مراجعه كرد و دیگ بزرگی را تهیه كردیم و شروع به شكستن هیزم نمودیم بطوریكه تا ساعت 9 شب فقط هیزم می شكستیم وقتی اجاق آماده شد دیگ را روی آتش قرار داده و خودمان دائما مراقب آتش و جوشیدن غذا بودیم كه بموقع مخلفات را بدان اضافه كنیم تا غذای خوشمزه ای راتهیه كنیم ولی ساعتی نگذشته بود كه خواب به سراغمان آمد تصمیم بر این شد كه نوبتی دو ساعت بخوابیم اول نوبت دوستم بود كه استراحت كند ایشان برای استراحت به اتاق رفتند و بنده نیز یك ساعت مشغول امور بودم ولی از یك جهت سردی هوا و جهت دیگری بیخوابی و خستگی مرا از كار انداخت خدا رحمت كند مادرم را كه او نیزمانند ما نخوابیده بود وقتی چرت زدن مرا دید آمد و گفت تو هم برو بخواب من خودم مواظب هستم من هم كه از فرط خستگی از خدا می خواستم بدون تعارف راهی اتاق شدم و یكدفعه سپیده دم كه مرحوم مادرم درب را زد و ما را برای ادای نماز صبح بیدار كرد سراسیمه من و دوستم بیدار شده اول به سوی دیگ غذا رفتیم دیدیم كه غذا آماده شده است وضو گرفته و نماز را خواندیم و بعد از صرف صبحانه راهی مسجد شدیم تا از كم و كیف راهپیمایی اطلاعی بدست بیاوریم راهپیمایی راس ساعت 9 30 شروع می شد و ما نیز در راهپیمایی مسئولیت هایی داشتیم من به دوستم گفتم امكان دارد در آخر این راهپیمایی همدیگر را پیدا نكنیم و قرار گذاشتیم بعد از راهپیمایی نفری 70 ـ60 نفر را با خودمان به منزل ببریم ناگفته نماند مادرم بااعضای خانواده سفره و ظروف را آماده كرده بودند وقتی راهپیمایی تمام شد شروع كردم به دعوت كردن میهمانان برای صرف نهار ولی متاسفانه بیش از 18 نفر نتوانستم جمع كنم ناچارا آن ها را با خود به خانه بردم و دیدم دوستم نیز مثل من ناموفق بوده ایشان نیز در همین حدود مهمان دعوت كرده بود پس از پذیرایی از این عزیزان دیدم هنوز نصف بیشتر آبگوشت باقی مانده است من پیشنهاد دادم كه به مسجد حضرت ولی عصر(عج ) برویم و تعدادی را با خود به نهار دعوت كنیم همین كار انجام گرفت من وقتی وارد مسجد شدم دیدم مرحوم حاج ولی علیزاده اعلام می كند آنهایی كه نهار صرف نكرده اند بیایند به طرف شبستان پائین مسجد من آهسته به گوش حاج آقا عرض كردم كه نهار ما اضافه مانده است اگر امكان دارد چند نفری را من بمنزل ببرم ایشان نیز موافقت كردند و اعلام نمودند هر كسی كه آبگوشت میخواهد پست سر فلانی به راه افتد نزدیك به 70 نفری با من بطرف منزل حركت كردیم و وقتی با این تعداد به خانه رسیدیم دوستم از خوشحالی میخواست بال در بیاورد بالاخره پذیرایی از آنها نیز خاتمه یافت ولی هنوز مقدار زیادی آبگوشت مانده بود كه تصمیم گرفتیم بقیه را بین همسایه ها تقسیم كنیم بدین ترتیب قصه آبگوشت تاسوعای حسینی به پایان رسید.
آقای محمد شكوهی زنجانی از مبارزین دوران ستمشاهی نیز به سئوالات ما چنین پاسخ می گوید.
ث لطفا بفرمائید چه عوامل موثری در پیروزی انقلاب اسلامی نقش داشته اند
در پیروزی انقلاب اسلامی دو عامل اصلی تاثیر زیادی داشت یكی نقش مردم و دیگری نقش رهبری انقلاب بود كه این دو با هم توانست حركت انقلابی مردم را در مقابل رژیم ستم شاهی به پیروزی برساند البته حركت مردم در بهمن ماه 57 در واقع ادامه حركت های اسلامی مردم ایران در 15 خرداد سال 42 می باشد . در آن زمان به علت دخالت آمریكا و ابرقدرتها این حركت ابتر ماند ولی مثل یك آتش در زیر خاكستر همچنان توسط گروههای اسلامی و انقلابی آماده شعله ور شدن بود كه حركت امام (ره ) از نجف به كویت و تركیه و فرانسه و آمادگی مردم برای قیام و راهنمایی های علمای دینی در داخل كشور توانست این حركت و قیام را به پیروزی برساند.
ث ارزیابی شما از تاثیر انقلاب اسلامی و تاسیس نظام جمهوری اسلامی در تاریخ ایران منطقه و جهان چه می باشد
پیروزی انقلاب اسلامی و تاسیس نظام جمهوری اسلامی در ایران توانست الگوئی بشود برای حركت های آزادی بخش و برای ملت های زیر ستم و ملت هائی كه آمریكا و ابرقدرت ها را شكست ناپذیر و به عنوان بت در مقابل خود می دیدند به خصوص پس از تسخیر لانه جاسوسی آمریكا توسط جوانان و دانشجویان كه این حركت انقلابی یك حركت استثنایی و ابتكاری در تاریخ انقلابهای دنیا شد به طوری كه امروزه پس از گذشت سی سال از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد رشد و استقلال كشورهایی هستیم كه در دنیا نامی از آنها نبود مثل كشورهای آمریكای لاتین كشورهای كوچك آفریقایی و اگر به نامه حضرت امام (ره ) به گورباچف هم توجه داشته باشیم می بینیم امروز كشورهای استقلال یافته در آسیای میانه و فروپاشی شوروی سابق نتیجه پیام های بین المللی پیروزی انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی بوده است .
با این همه پس از سی سال كه از پیروزی انقلاب اسلامی كشورمان می گذرد هنوز كشورهایی هستند كه در جهت توطئه علیه جمهوری اسلامی گام برمی دارند و حتی در این راه سرمایه گذاری می كنند و بودجه و اعتبار برای این هجمه فرهنگی اختصاص می دهند. خوشبختانه جوانان ایران اسلامی و انقلابی با داشتن آگاهی های سیاسی و اجتماعی و اتحاد و هماهنگی با مسئولان كشور این تهدیدات دشمنان را به فرصت تبدیل می كنند. جوانان و ملت عزیز كشورمان بخوبی می دانند كه تفرقه و عدم هماهنگی با پیشكسوتان انقلاب اسلامی و آنها كه دلسوزان انقلاب هستند خطر جدی برای استقلال كشورمان دارد لذا اگر اختلافی هم در اندیشه ها داشته باشند اختلاف سلیقه است و هنگام تهدید دشمنان به شدت در كنار هم قرار می گیرد.
ث تهدیدهایی كه در كمین انقلاب هستند و راههای مقابله با آنها چیست
فراموشی گذشته و فاصله گرفتن از ارزشها و دستاوردهای انقلاب اسلامی رفاه طلبی و غرق شدن در مظاهر دنیوی و مادی می تواند برای انقلاب اسلامی خطر جدی محسوب شود. ایجاد فاصله طبقاتی و فراموش شدن پابرهنگان كه همیشه پشتیبان انقلاب اسلامی بوده اند می تواند تهدیدی برای ارزشهای انقلاب باشد كه خوشبختانه رهبر معظم انقلاب اسلامی همواره در رهنمودهایشان به خصوص وقتی با جوانان و دانشجویان دیدار می كنند این تذكرات را ارائه می دهند و در طول این 30 سال همیشه از دولت های جمهوری اسلامی و اعضا هیئت دولت كه در جهت منافع مردم برنامه های انقلابی دارند حمایت های لازم از سوی بنیانگذار جمهوری اسلامی و همچنین مقام معظم رهبری بنحو شایسته ای انجام شده است .
دوری از تجملات اجتناب از كاهلی و سستی در سازندگی كشور تلاش شبانه روزی در جهت توسعه وپیشرفت های علمی و فنی و فرهنگی كشور توجه به واقعیت ها و اینكه دشمنان از توسعه و پیشرفت كشورمان خوشحال نیستند و صیانت از دستاوردهای انقلاب یك ضرورت است و می تواند توطئه های دشمنان را خنثی كند.
آقای شكوهی چنانچه خاطراتی از دوران پیروزی انقلاب اسلامی به یاد دارید برای خوانندگان ما بیان نمایید.
مردم شهر زنجان هم در آن روزهای تاریخی همراه با سایر مردم استانهای كشور در راه پیروزی انقلاب اسلامی مبارزه می كردند از سال 56 تا بهمن 57 مساجد زنجان و خیابانهای و محلات مختلف شهر مركز تجمع جوانان و مردم بود مسجد ولیعصر(عج ) معروف به مسجد ملا مركز ثقل انقلابیون شهر بود و سپس محلات مختلف شهر مثل دباغها دروازه ارك خیابان فرمانداری (شهدا) محله دگرمان ارخی محله عباسقلی خان سبزه میدان مسجد یری پائین خیابان امام و امامزاده سیدابراهیم (ع ) بود و هركدام با ابتكاراتی كه جوانان در جهت مبارزه با طرفداران رژیم انجام می دادند انقلاب اسلامی را به پیروزی نزدیك می كردند در همین ایام تعدادی از مخالفان انقلاب و طرفداران رژیم ستمشاهی جهت سركوب انقلابیون به سراغ یكی از تیمسارهای شاه كه زنجانی هم بود و سابقه سركوبی اش معروف بود رفتند و او را با خواهش و تمنا همراه نیروهای گاردی به زنجان آوردند. این فرمانده گاردی به همراه خود چندین كامیون نیروی گاردی هم به زنجان آورد و به مدت یك هفته در شهر جولان دادند و به سركوب جوانان و نیروهای انقلابی پرداختند. آنها هركسی را كه در كوچه و خیابان ظاهر می شدند به گلوله می بستند و البته مبارزین سعی می كردند از تیررس این گاردی ها دور باشند و از یك نقطه دیگر شهر سردرآورده و آتش انقلاب را روشن نگهدارند. گاردی ها آشنایی چندانی به شهر زنجان نداشتند ولی خشونت به خرج می دادند لذا در طول این هفته دهها نفر مجروح و شهید شدند. اما انقلاب از حركت نمی ایستاد و تیمسار زنجانی هم كه فرمانده گارد بود نتوانست جوانان مبارز شهر را آرام كند و از پیروزی ناامید نماند. یادم می آید كه دست خداوند یار مبارزین بود و انقلاب اسلامی پس از روزهایی به پیروزی رسید و تیمسار فرمانده گاردی ها را نیروهای مردمی دستگیر و به شهربانی زنجان كه به دست نیروهای انقلابی افتاده بود آوردند و وی را دادگاهی كردند و پس از محاكمه و اعترافاتش به قتل مردم و حمایت از رژیم شاه به مجازات رساندند.
وی از جمله سركوب گران انقلاب مردمی در شهرهای مختلف كشور بود ولی این بار خون بی گناهان همشهری هایش دامن او را گرفتار ساخت و تقاص همه جنایتهایش را در شهر خودش پس داد . مردم شهر زنجان به محض پیروزی انقلاب اسلامی در زنجان ساعت 11 شب 22 بهمن 57 در شهر راهپیمایی كردند و تعدادی از افسران شهربانی هم كه به نیروهای مردمی پیوسته بودند در جلوی راهپیمایان از سبزه میدان به طرف امامزاده سیدابراهیم (ع ) حركت كردند و با شعارهای الله اكبر پیروزی انقلاب اسلامی را جشن گرفتند یاد شهیدان انقلاب اسلامی گرامی باد.
آقای محمود مروج مدیر كانون پرورشی و فكری كودكان و نوجوانان استان زنجان می باشد كه در گفتگو با خبرنگار ما شركت كرد و به سئوالات مطروحه پاسخ گفت :
عوامل پیروزی انقلاب اسلامی را چه می دانید
برای پیروزی انقلاب اسلامی ایران عوامل متعددی را می شود نام برد كه برخی از این عوامل گویا و مشخص بوده و بارها عنوان شده است از جمله وحدت و رهبری انقلاب شكوهمند اسلامی بوده است بدون هیچ شك و شبهه ای انقلاب یك حركت مردمی و خواست اكثریت مردم ایران بوده و هست و این خواست جمعی با وحدت كلمه و رهبری هوشمندانه به پیروزی رسیده است و هنوز هم با آن ویژگیها به راه خود ادامه می دهد و اگر یكی از این اركان و به اصطلاح مثلث پیروزی نبود هرگز خواست جمعی محقق نمی گردید و انقلاب به مرحله پیروزی نمی رسید. البته هر كدام از این اركان پیروزی ویژگیهای منحصر به فردی دارد كه توضیح و تبیین آن در این مجال نمی گنجد در كنار موارد ذكر شده عوامل اثرگذار دیگری وجود دارد كه شاید خیلی به آن پرداخته نشده است و اهمیت آن بطور شایسته در منظر افكار عمومی تبیین نگردیده است از جمله اتفاقات و تجارب تاریخی كشور عزیزمان ایران عامل دین و مذهب تحولات اجتماعی و فرهنگی مشكلات اقتصادی و...
یكی از ویژگیهای اجتماعی و فرهنگی كه كشورمان را نسبت به كشورهای اسلامی متمایز نموده است اندیشه مبارزه با ظلم و بیدادگری است كه در مذهب شیعه و مكتب اهل بیت عصمت و طهارت (ع ) و بویژه در مدرسه جهاد و شهادت حضرت سیدالشهدا امام حسین (ع ) به آن تاكید فراوان شده است و در واقع با این بینش بشریت هرگز خود را در بن بست نخواهد دید و مثال عینی آن را می شود در اتفاقات روز جستجو كرد به طور نمونه جمعیت مسلمان نسبت به جمعیت كشورهای عالم بسیار قابل توجه و اثرگذار است و از طرفی تدین و تعصب دینی همواره در اقوام و ملل مختلف دینی موج می زند چقدر هزینه برای تربیت اندیشمندان اسلامی و قرآنی در مدارس و دانشگاههای كشورهای اسلامی هزینه می شد و چقدر تولیدات فرهنگی در جهان اسلام وجود دارد اما با این اوصاف شاهد بودیم كه جهان اسلام با كوتاهی دولتمردان در مقابل صهیونیزم حركت اثرگذاری از خود نشان نداده چرا كه برای اینكه نتوانستند از ظرفیت های نهضت حضرت اباعبدالله الحسین (ع ) بهره مند شوند و در مقابل فلسطینیان مظلوم دانسته و ندانسته توانستند از مدرسه كربلا درس مقاومت و رهایی بگیرند مگر نه این است كه امام حسین (ع ) فرموده اند اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید پس برای آزادگان غیرمسلمان نیز راه وجود دارد و اگر ایرانی ها در رهایی و اهداف پیشگام بودند بخاطر تاسی از فرهنگ عاشورایی و روحیه ظلم ستیزی است . حال اگر به وضعیت اجتماعی و سیاسی ملل مختلف از جمله مسلمانان توجه كنیم خیلی ها از وضع موجود ناراضی هستند و خیلی ها خون دل می خورند اما نمی دانند چكار كنند و هرگز نمی توانند از حاكمیت خروج كنند حتی مردم كشورهای پیشرو اسلامی نیز به لحاظ فطری در این خصوص مستاصلند. اگر می گوییم « ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجات » با تعصب و تعارف صرف حرف نمی زنیم یك حقیقتی است كه طی زمانهای متمادی بویژه عصر حاضر خودش را نشان می دهد پس بنابراین تجربه یك ملت برای رسیدن به اهداف عالی خیلی مهم است اگرچه اتفاقات و رویدادها و مبارزات تاریخی ملت ایران بسیار سخت و گران بوده است اما گویی كلاس درسی بوده برای قله افتخار هرگونه تفكر و روش در این عرصه به خدمت گرفته شد و در طول زمان كیفیت آن بر افكار عمومی مشخص شد و هر كدام از آنان پله ای شد برای رشد و توسعه اجتماعی ملت ایران براساس آموزه های دینی .
ث ارزیابی جنابعالی از تاثیر انقلاب اسلامی و تاسیس نظام جمهوری اسلامی در ایران منطقه و جهان چه می باشد
بدون تردید شرایط جهان امروز با گسترش ارتباطات بگونه ای است كه هر حركتی ولو كوچك در عرصه جهانی موج ایجاد می كند چه رسد به بزرگترین رویداد تاریخ كشورمان و انقلاب شكوهمند اسلامی ایران واقعیت این است كه تاثیرات انقلاب اسلامی ایران روزبروز بیشتر و عمیق تر می شود از لحاظ داخلی مردم ایران نسبت به گذشته به بلوغ سیاسی رسیده اند و نسل جوان بعد از انقلاب نیز به خودباوری كامل نائل شده است این بدان معنا نیست كه ما ضعف نداریم و تمام مشكلاتمان رفع شده است بلكه زنجیر خود كم بینی عمومی در مقابل بیگانگان گسسته شده است و یا به بیان دیگر رمز و راز عقب ماندگی و همچنین پیشرفت بر ملت ما آشكار گردیده است و حقیقتا شناخت وضعیت موجود و قله های ترقی و باوركردن به پیشرفت یكی از بزرگترین و مهمترین ركن تحولات اجتماعی و سیاسی جهان امروز می باشد بنابراین بعد از آن باور عزم عمومی و مفهوم خواستن شرط لازم برای رسیدن به آرمانهای انقلاب و اهداف پیش بینی شده است كه همواره باید مورد تحلیل و تاكید قرار گیرد و در كنار تاثیرات داخلی انقلاب اسلامی ایران تاثیرات منطقه ای و جهانی روزافزون آن قابل مشاهده است و اولین و شاید مهمترین تاثیرات جهانی انقلاب اسلامی برهم زدن و به هم ریختن معادلات و پیش بینی های سنتی جهان امروز در عرصه های سیاسی اقتصادی اجتماعی و فرهنگی است خیلی از بزرگان و اندیشمندان جهان غرب براساس تجارب علمی خود خط سیری برای منطقه خاورمیانه و حتی كشورهای مختلف كشیده بودند كه به سرانجام نرسید خیلی از اهداف منطقه ای و یا فرامنطقه ای كه براساس اطلاعات و پیش بینی های علمی مبتنی بر تحقیقات و پژوهش های نظری و میدانی صورت گرفته بود محقق نگردیده و بلكه تاثیرات معكوسی بوجود آمده و البته موج تاثیرات انقلاب اسلامی ایران به صورت مختلف در دنیا متبلور شده كه شاید دور از ذهن و لااقل برای این زمان حاضر غیر ملموس و غیر مشهود باشد ولی آنچه كه تا بحال اتفاق افتاده است و جهانیان شاهد و ناظر آن هستند ارائه یك تفكر یك ایدئولوژی و یك روش حاكمیتی متفاوت از روشهای معمول و مرسوم قبل بوده است و این موضوع جریان ساز است فرقی نمی كند در عرصه جهانی یا منطقه ای و در تمام شئونات اجتماعی سیاسی اقتصادی فرهنگی و... باشد مهم تفكر جدیدی است كه چشمان جهانیان را به خود جلب كرده است و هر روز ابعاد آن بیش از پیش آشكار می شود و بیش از گذشته محكم استوار و اثرگذارتر می شود. پس بنابراین چه طول تاریخ را سیر كنیم و چه عرض تاریخ را مدنظر قرار دهیم انقلاب اسلامی ایران در گام نخست صرفا بخاطر اینكه ایده ای جدید است و روش زندگانی نویی را به دنیا معرفی كرده است مثل چشمه جوشان و بلكه همچون آتشفشان خروشان جهانیان را به حیرت و شگفتی واداشته است و در این خصوص فرمایش امام راحل (ره ) كه فرمودند انقلاب ما انفجار نور است بسیار خردمندانه و هوشمندانه است و مصادیق آن بعد از 30 سال از عمر انقلاب باز نمایان می شود.
ث همانطور كه اشاره داشتید انقلاب اسلامی به لحاظ ویژگیها بنظر شما اكنون تهدیداتی كه در كمین انقلاب است چه می باشد و راههای مقابله با آنرا چه می دانید
مهمترین تهدید انقلاب غفلت نخبگان و آحاد مردم نسبت به آنچه كه اتفاق افتاده است می باشد و آنچه كه لازم و ضروری است حفظ و صیانت از داشته های خود است بنابراین فراموش كردن دستاوردها و آرمانها مهمترین خطری است كه انقلاب ما را تهدید می كند و در واقع در تجارب تاریخی ملت ایران پیروزیها و ناكامی های زیادی وجود دارد و تحلیل و آسیب شناسی هر كدام از آنها می تواند دستاوردها و راهكارهای مناسبی را در اختیار ما بگذارد كه بخشی از آن آسیب ها متوجه نخبگان فرهیختگان و حاكمیت بوده و بخش مهمی از آن مربوط به آحاد مردم و شناخت و عزم عمومی در مسائل پیش آمده در تمام شئونات فردی و اجتماعی می باشد بنابراین تهدیدات در اشكال مختلف می تواند خود را نشان دهد از جمله مشكلات سیاسی اجتماعی فرهنگی و اقتصادی كه در این مجال به مهمترین آنها اشاره می گردد : صدمه بر اتحاد ملی و ایجاد تفرقه در صفوف مختلف و نخبگان جامعه به طوری كه اهداف كوتاه مدت و یا بلندمدت و آرمانهای انقلاب و كشور تحت الشعاع برخی از سلیقه ها و یا تحولات قرار گیرد و در نهایت استفاده از تمام ظرفیت ها و امكانات بویژه نیروی انسانی فرهیخته دلسوز و متعهد بجای اینكه روشها و برنامه ها به چالش كشیده شود به جابجایی اهداف منجر شود و یا آرمانها كم رنگ و سست گردد تضعیف اسلامیت و یا مردم سالاری نظام و پیروی از نسخه های معمول و سنتی و غربی كه هركدام از آن نسخه ها یا اسلامیت نظام را نادیده می انگارد و یا مردم سالاری نظام را نشانه می رود و راه صحیح تقویت مفهوم جمهوری اسلامی به معنای واقعی آن است . البته صرف نظر از مباحث فلسفی و مبانی نظری همانطوریكه قبلا به آن اشاره شده است . الگوی جدیدی كه دنیای امروز را به چالش كشانده است « جمهوری اسلامی » است .
اگر الگوی جدید معرفی شده به دنیا كارایی لازم را نداشته باشد از درجه ارزشی بدست آورده ساقط می شود بنابر این می طلبد كه هر روز برنامه ها و مدیریت ها كاراتر از گذشته واثرگذارتر از پیش باشد. هم در بخش نظری و نظریه پردازی باید نقصان ها برطرف گردیده ودر بعضی موارد مدلهای جدیدی تعریف شود و هم در بخش اجرا و اقدام بهره وری تعریف و پیگیری گردد.
در ادامه گفتگوها پای صحبت سرهنگ سید وجیه الله موسوی معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان زنجان نشستیم كه به سئوالات ما اینگونه پاسخ می دهد.
ث جناب سرهنگ بعنوان اولین سئوال بفرمائید بنظر شما چه عواملی در پیروزی انقلاب اسلامی موثر بود
عوامل بسیار زیادی در پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی موثر بود كه به برخی از آنها اشاره می كنم یكی از عوامل موثر در پیروزی انقلاب اسلامی وجود با بركت رهبری انقلاب بود كه با قدرت نفوذ معنوی و شناخت كامل از دشمن با ژرف بینی و بصیرت و تدبیر تصمیمات مناسبی را اتخاذ و با درایت و رهبری بی نظیر نهضت اسلامی را تشكیل دادند عامل دیگر این پیروزی مشیت الهی بود چرا كه ما با اتكال به خداوند توانستیم در این نهضت پیروز شویم و با قدرت طبیعی نمی توانستیم در مقابل قدرتهای بزرگی همانند آمریكا و شاه خائن با آن تجهیزات و ابزاری كه داشتند بایستیم و بر آنها غلبه كنیم .
اسلام خواهی و ساده زیستی مردم را نیز می توان از عوامل دیگر پیروزی انقلاب اسلامی برشمرد. وقتی مردم به اسلام روی آوردند توانستند كارهای بزرگی انجام دهند و جامعه را متحول نمایند. عادت كردن به ساده زیستی و عدم تعلق به مال و منال و جاه و مقام باعث گردید مردم بدون خوف و هراس در مقابل باطل ایستادگی كند و از حق خود دفاع كنند.
وحدت اقشار مردم اعتماد به نفس و نفی خودباختگی را نیز می توان از عوامل پیروزی انقلاب اسلامی ذكر كرد چرا كه مردم با اجتماعات معنوی و وحدت كلمه توانستند تحول بزرگی را ایجاد كنند و با دست خالی بر رژیم منحوس پهلوی پیروز شوند.
ث به نظر شما پیروزی انقلاب اسلامی و تاسیس نظام جمهوری اسلامی چه تاثیری در تاریخ ایران منطقه و جهان داشت
آثار و پیامدهای انقلاب اسلامی را می توان به دو گروه فردی و اجتماعی و در دو سطح داخلی و خارجی دسته بندی كرد. بعد فردی (فكری و رفتاری ) به علت پیچیدگی خیلی سخت می توان آنها را تحلیل نمود علی ایحال در بعد سیاسی و اجتماعی در داخل كشور به پیامدهای ذیل می توان اشاره نمود : 1 ـ سقوط رژیم پهلوی و استقرار حكومت اسلامی با رای مردم . 2 ـ در بعد خارجی می توان به بیداری و احساس هویت و افتخار در مسلمانان جهان و تجدید حیات و رشد نهضت های آزادیبخش حمایت حقیقی از آرمان فلسطین و برهم خوردن توازن قوا در خاورمیانه به نفع كشورهای اسلامی و به ضرر رژیم اشغالگر قدس و شكستن ابهت ابرقدرت ها و... اشاره كرد.
3 ـ الگوی عملی حكومت اسلامی بنا به اظهار شخصیت های برجسته كشورهای مختلف جهان 4 ـ بیداری امید و اعتماد به نفس مسلمانان
ث امروز تهدیدهای بسیاری در كمین انقلاب قرار دارد بنظر شما برای مقابله با این تهدیدات باید چه برنامه ریزی كنیم
با عنایت به كلام استاد مطهری آفات و تهدیدات انقلابها را می توان نفوذ اندیشه های بیگانه دانست كه یكی از طریق دشمنان به قصد ضربه زدن به نهضت و دیگری از طریق دوستان و پیروانی صورت می گیرد كه بعلت عدم آشنایی درست با مكتب مجذوب نظرات و اندیشه های بیگانه می شوند. رخنه فرصت طلبان نیز از جمله آفات و تهدیدات است یعنی هر نهضتی كه به بار می نشیند سر و كله افراد فرصت طلب پیدا می شود و تدریجا سعی می كنند انقلابیون مومن و فداكار را از میدان به در كنند تغییر اندیشه ها از دیگر آفات است این آفت از نوع تغییر در معنی و جهت اندیشه هایی است كه در مسیر نیست و حاصلی جز تفرقه تشتت و پراكندگی نخواهد داشت .
و اما برای مقابله با آسیب ها و تهدیدات اقداماتی همچون مجهز شدن به شناخت مطلوب از اندیشه های اسلامی به روش علمی و موثر حركت در مسیر تعادل بدور از هرگونه افراط و تفریط شناخت دشمنان و مخالفان بنابه تاكید قرآن هوشیاری مسلمانان در شناخت دشمنان خود و حفظ انگیزه الهی و وحدت حفظ نیت الهی كه جز تكالیف مسلمانان در این حركت بزرگ اجتماعی است بسیار نقش آفرین و ضروری است .
ث رواج رفاه طلبی و فاصله گرفتن از ارزشها و دستاوردهای ارزشمند انقلاب اسلامی یكی از آسیب های مهم انقلاب به شمار می رود بنظر حضرتعالی برای مقابله با این آسیب ها باید چگونه عمل كرد
بنظر بنده باید برای صحت و سلامت این بنای نوپای اسلامی و حركت روبه رشد انقلاب اسلامی ضمن هوشیاری باید رهنمودهای رهبر حكیم فرزانه را با دقت گوش و عمل كنیم و از دستاوردهای انقلاب اسلامی حفاظت كرده تا رخنه ای در پیكره نظام جمهوری اسلامی پدید نیاید آسیب های انقلاب اسلامی و تهدیدات را به مردم شناسانده و آنان را آگاه كنیم از اختلاف و تفرقه و بی تفاوتی سیاسی خودباختگی در مقابل فرهنگ غرب بپرهیزیم .
از انحراف ارزشهای اسلامی و اخلاقی جلوگیری كنیم از قرار گرفتن سرمایه داران در مناصب كلیدی كشور جلوگیری كنیم چرا كه بنیانگذار كبیر انقلاب اسلامی ایران فرمودند « ثروتمندان هرگز بخاطر تمكین مالی خود نباید در حكومت حكمرانان واداره كنندگان كشور اسلامی نفوذ كنند »
ث برای خنثی كردن توطئه های دشمنان و صیانت از منافع ملی چه برنامه هایی را باید مدنظر قرار داد
با الهام گرفتن از قرآن و تعالیم ائمه و با ارائه ارزشهای والای الهی كه ریشه در فطرت انسانها دارد حكومت اسلامی را در كشورمان تقویت و پشتیبانی نمائیم و الگوی عملی اسلامی را به جهان صادر كنیم نقش امید آفرینی در ملت های مسلمان و افزایش اعتماد به نفس در آنان را بخوبی ایفا نموده و توانائیهای ارزشمند انقلاب اسلامی را به جهان اسلامی نشان داده و امید و تحرك را در آنان جهت ایجاد تحول عمیق فكری و فرهنگی اسلام ناب محمدی (ص ) زنده نمائیم . با تبعیت از ولایت فقیه نیز می توان اهداف و آرمانهای الهی انقلاب اسلامی را كوشاتر از قبل دنبال و پیگیری نموده و توطئه های دشمنان را خنثی نمود.
دكتر رئوفی نژاد استاندار زنجان : سه ركن اصلی و مهم انقلاب ایدئولوژی رهبری و مردم نقش اساسی در پیروزی انقلاب اسلامی داشتند
با ترویج فرهنگ بسیجی و ساده زیستن معرفی الگوهای موفق انسانهای ارزشی سوق دادن برنامه های صدا و سیما به سوی ساده زیستی پرهیز مسئولان از هرگونه تجمل گرایی ایجاد فرهنگ تقدم منافع ملی بر منافع شخصی و احیا فریضه امر به معروف و نهی از منكر می توان از رفاه طلبی جلوگیری و از ارزشها و دستاوردهای نظام حفاظت كرد
آقای شكوهی زنجانی از مبارزان دوران انقلاب : فراموشی گذشته و فاصله گرفتن از ارزشها و دستاوردهای انقلاب رفاه طلبی و غرق شدن در مظاهر دنیوی و مادی می تواند برای انقلاب اسلامی خطر جدی محسوب شود
از سال 56 تا بهمن 57 مساجد زنجان و خیابانها و محلات مختلف شهر مركز تجمع جوانان و مردم بود و مسجد ولیعصر(عج ) معروف به « مسجد ملا » مركز ثقل انقلابیون شهر بود
آقای مروج مدیر كانون پرورشی و فكری كودكان و نوجوانان استان زنجان :
موج تاثیرات انقلاب اسلامی ایران به صورت مختلف در دنیا متبلور شده كه شاید دور از ذهن و لااقل برای این زمان حاضر غیرملموس و غیرمشهود باشد ولی آنچه كه تابحال اتفاق افتاده است و جهانیان شاهد و ناظر آن هستند ارائه یك تفكر یك ایدئولوژی ویك روش حاكمیتی متفاوت از روشهای معمول و مرسوم قبل بوده است .
فراموش كردن دستاوردها و آرمانها مهمترین خطری است كه انقلاب اسلامی را تهدید می كند
سرهنگ موسوی معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان زنجان :
مشیت الهی رهبری بی نظیر و با قدرت نفوذ معنوی و وحدت مردم از عوامل موثر در پیروزی انقلاب اسلامی بود
برای مقابله با تهدیدات و آسیب ها باید ضمن شناخت مطلوب اندیشه های اسلامی در برابر دشمنان هوشیار بوده و با پرهیز از هرگونه تفرقه در جهت وحدت و همدلی تلاش كنیم
لینک خبر: http://www.jeslami.com/1387/13871130/13871130_jomhori_islami_05_shahrestan.HTML#matlab_2
منبع خبر: جمهوری اسلامی
زمان خبر: سه شنبه 29 بهمن 1387     ساعت: 23:55:32

به نقل از:سازمان پژوهش های علمی وصنعتی ایران
آرشیو مطالب
نظر سنجی
بسیار سپاسگزارم تا نظر خود را در مورد مطالب سایت بفرمایید


صفحات ویژه
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس