تبلیغات
علمای زنجان ،شهدای راست قامت زنجانی - مرحوم «رضا روزبه» و استاد «ابوالفضل بهرام‌پور» تجلیل شدند
علمای زنجان ،شهدای راست قامت زنجانی
زنجان شهر فقهای نامدار و غواصان دریادل و خط شکن و چهره های فرهنگی و پایتخت شور و شعورحسینی

مرحوم «رضا روزبه» و استاد «ابوالفضل بهرام‌پور» تجلیل شدند

مرحوم «رضا روزبه» و استاد «ابوالفضل بهرام‌پور» به عنوان دو تن از معلمان ماندگار كشور در مراسم رونمایی از تمبر معلمان ماندگار تجلیل شدند.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران (ایكنا) شعبه زنجان، مرحوم «رضا روزبه» و استاد «ابوالفضل بهرام‌پور» به عنوان دو تن از 29 معلمان ماندگار كشور در مراسم رونمایی از تمبر معلمان ماندگار تجلیل شدند.

برای انتخاب چهره‌های ماندگار معلمان، 10 شاخص از جمله ایفای نقش الگوی جامع و ماندگار معلمی، ارائه شیوه‌های ابتكار و بدیع در امر تعلیم و تربیت، ابداع سبك نو در یكی از رشته‌های علمی، ادبی، ورزشی و هنری، خلق آثار ماندگار و بدیع هنری و اختراعات، تألیف كتاب‌های مرجع در زمینه تخصصی تعلیم و تربیت، حضور مؤثر در صحنه‌های انقلاب و تحمیل خسارت‌های مادی و معنوی در هنگام ارائه خدمات مدنظر قرار گرفته شده است.

در این مراسم كه با حضور مسئولان ارشد استانی برگزار شد، از خانواده استاد روزبه تقدیر شد.

استاد «رضا روزبه» علوم حوزوی را تا سطوح عالی نزد پدر و عمویش و استادان مشهور در زنجان خواند.

همچنین وی نزد آیت‌الله سید محمود امام‌جمعه و دروس منطق حكمت الاشراق، معیار العلم غزالی ، مبدا و معاد صدرالمتالهین را تحصیل كرد و دروس تفسیر، فقه، فلسفه و درس خارج را در نزد آیت‌الله حسین دین محمدی زنجانی آموخت.

همچنین در نزد سایر اساتیدی همچون حاج آقا سیدمحمد امام ‌معه، و ابراهیم مولوی زنجانی نیز تحصیل كرد و طلبه ممتاز شناخته شد.

با اتمام دوره متوسطه، او چند سالی در دبستان توفیق زنجان به تدریس دانش‌آموزان پرداخت و سپس به تهران مهاجرت كرد و در سال تحصیلی ۱۳۳۱ - ۱۳۳۰ وارد دانشكده علوم شد و با انتخاب رشته فیزیك تحصیلات عالی خود را آغاز كرد.

او این دوره را با نگارش «مطالعه در آثار میدان الكتریك و رادیاسیون و گاز ازت روی موجودات زنده» به پایان برد و در پایان رساله طرح جدیدی برای استفاده از گاز ازن در پزشكی ارائه داد، او از دانشجویان ممتاز و برجسته شمرده شد و به عنوان محقق فیزیك و استاد رشته فیزیك شناخته شد؛ روزبه در معارف اسلامی، فقه و اصول، فلسفه و كلام، ادبیات عرب و تفسیر قرآن مطالعات وسیعی داشت و رسائل و مكاسب را خوب می‌دانست.

او كه به زبان‌های تركی، عربی و فرانسه به خوبی مسلط بود و در سال 1352 به دلیل بیماری درگذشت

همچنین «ابوالفضل بهرام‌پور» نیز از قرآن‌پژوهان كوشای معاصر است كه از سال‌های پیش از انقلاب در تألیف كتب درسی با شادروانان شهید آیت‌الله محمد حسین بهشتی و شهید باهنر در زمینه موضوعات قرآنی و دینی همكاری داشته ‌است.

كوشش و هدف اعلای وی ناظر به آسان‌سازی فهم قرآن برای عامه مردم بوده است، وی دارای تحصیلات حوزوی و دانشگاهی (فوق لیسانس ادبیات و دكترای علوم قرآنی از دانشگاه تهران) است.

اثر قرآن‌پژوهی دیگر او «روش روخوانی قرآن» است؛ همچنین «روش تدریس تفسیر قرآن»، «تفسیر نسیم حیات» و «ستون خیمه» بخشی از 50 تألیف استاد بهرام‌پور است

«اثبات جهان ماوراء»، «اثبات وجود خدا»، «عصمت پیامبران»، «ولایت»، «فقه»، «عربی آسان»، «روش آسان در تعلیم قرآن»، «خداشناسی» از جمله تألیفات مرحوم روزبه بوده است.

منبع:

http://www.iqna.ir/fa/news_detail.php?ProdID=573449تصاویری از دو چهره ماندگار


استاد رضا روزبه

استاد رضا روزبه

______________________

استاد ابوالفضل بهرامپور

استاد بهرامپورتمبر معلمان ماندگار استان زنجان رونمایی شدمراسم تقدیر و رونمایی از تمبر معلمان ماندگار استان زنجان با حضور مسئولان استان برگزار شد.
در این مراسم نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان در سخنانی با گرامی‌داشت روز معلم اظهار داشت: معلمان در راستای تربیت و آموزش آینده‌سازان ایران اسلامی در جامعه تلاش‌های بسیاری را انجام می‌دهند.
آیت‌الله محمد تقی واعظی با اشاره به اینكه معلمان پرورش دهندگان نسل آینده ایران اسلامی هستند تصریح كرد: معلمان نسل آینده جامعه را تربیت می‌كنند.
وی با اشاره به توطئه‌های دشمنان علیه نظام و انقلاب تصریح كرد: تربیت صحیح نسل آینده می‌تواند كشور را از توطئه‌های دشمنان در امان نگه دارد.
امام جمعه زنجان در ادامه سخنان خود با گرامی‌داشت سالروز شهادت استاد گرانقدر شهید مطهری تصریح كرد: شهید مطهری یك تنه در مقابل همه دشمنان و نظریه‌های آنها ایستادگی و پاسخ همه آنها را داد.
وی با اشاره به اینكه دشمنان تحمل این شهید بزرگوار را نداشتند، ادامه داد: دشمنان با به شهادت رساندن این شهید بزرگوار یكی از علمای بزرگ را از ما گرفتند.
آیت‌الله واعظی با بیان اینكه حدود 30 سال از شهادت شهید استاد مطهری گذشته است، گفت: هرگز نمی‌توان شهید مطهری را از نظام جدا دانست، چرا كه جمهوری اسلامی با وجود مطهری و افرادی همچون او شكل گرفته است.
  مدیر‌كل آموزش و پرورش استان زنجان در این مراسم با اشاره به اینكه به مناسبت هفته معلم از 29 معلم ماندگار كشور تجلیل می‌شود، افزود: مرحوم استاد رضا روزبه و ابوالفضل بهرامپور از جمله معلمان زنجانی هستند كه در بین معلمان ماندگار كشور قرار دارند.
وی همچنین در این مراسم پیام وزیر آموزش و پرورش به مناسبت بیست و ششمین یادواره مقام معلم را قرائت كرد.

منبع:
خبرگزاری فارس
http://www.farsnews.net/newstext.php?nn=8902131381


بیست و ششمین یادواره تجلیل از معلمان زنجانی برگزار شد
تجلیل از معلمان نمونه استانی و کشوری در زنجان


روزنامه مردم نو 16 اردیبهشت 1389 می نویسد،با حضور استاندار، امام‌جمعه، رئیس سازمان آموزش و پرورش استان و جمعی از مسئولان و مدیران مدارس از معلمان نمونه کشوری و استانی تقدیر شد.
  رئیس سازمان آموزش و پرورش استان، با اشاره به اینکه در کل کشور 29 معلم نمونه به عنوان چهره‌های ماندگار عرصه تعلیم و تربیت معرفی و تقدیر شدند اظهار داشت: آنچه در این میان مایه مباهات زنجانی‌هاست حضور استاد رضا روزبه زنجانی در میان نامهای ماندگار کشوری است.
    رییس آموزش پرورش استان، در ادامه به قرائت پیام حمیدرضا حاجی‌بابایی، وزیر آموزش و پرورش درخصوص هفته‌معلم پرداخت. در بخشهایی از این پیام آمده است؛ «... رسالت سترگ آموزش و پرورش در تربیت نیروی‌انسانی خلاق بی‌گمان مرهون کوشش خستگی‌ناپذیر معلمانی است که نگاه بلند خویش را به افقی معطوف داشته‌اند که ایرانی مقتدر، آباد و دانش‌محور به بار نشیند ... »
در بخش دیگری از این مراسم محمود روزبه‌زنجانی، فرزند استاد رضا روزبه‌زنجانی به ویژگیهای اخلاقی پدر اشاره کرد و گفت: مرحوم استاد روزبه‌زنجانی انسانی عملگرا بودند. ایشان تقریباً هر آنچه را که یاد می‌گرفتند در زندگی به کار می‌بستند از مسائل و نکات اخلاقی گرفته تا موارد متعدد بهداشتی و پزشکی. ملاطفت ایشان با اعضای خانواده خصوصاً بچه‌ها زبانزد بود. یکی دیگر از ویژگیهای جالب و قابل توجه در رفتار این معلم فرزانه، حساسیت او در قبال مبالغه و اغراق بود که اگر مشاهده می‌کردند در وصف شی یا رفتاری مبالغه می‌شود به سرعت عکس‌العمل نشان می‌دادند.
تعبد استاد روزبه به حدی بود که دیگران در حضور ایشان مرتکب اعمال گناه نمی‌شدند، حتی سالها پس از فوت ایشان، خانواده وی از گناه، خصوصاً غیبت پرهیز می‌کردند و اینها همه از برکات وجودی این شخصیت علمی و متعهد بود که رسم معلمی را تمام و کمال به جا می‌آورد.
ابوالفضل بهرامپور، نیز در سخنانی اظهار داشت: مقام و مرتبه معلم به حدی است که تقدیر از وی سالی یک‌بار به نظر کم می‌رسد.
وی، در ادامه به مرحوم افشارچی یکی دیگر از معلمان برجسته زنجانی اشاره کرد و گفت: مرحوم افشارچی یکی از معلمان متعهدی بود که در نوع برخوردش با دانش‌آموزان تفاوتها را لحاظ می‌کرد. وی روز اول دانش‌آموزان را ردیف می‌کرد و یک بیوگرافی از آنها می‌گرفت و در طول سال متناسب با روحیات و وضعیت و مشکلات دانش‌آموزان با آنها رفتار می‌کرد تا دچار سرخوردگی نشوند.
وی در پایان خاطرنشان ساخت: معلم آنقدر در نزد خداوند بها دارد که خدا می‌فرماید اگر کسی به معلم کینه بورزد با من نیست.
در ادامه استاندار، در سخنانی ضمن تقدیر از مقام معلم اظهار داشت: انتظار داریم شواری آموزش و پرورش امسال شاخصه‌های سازمان متبوع خود را ارتقا دهد چراکه با توجه به امکانات و شرایط موجود انتظاری طبیعی و بجاست.
این مقام مسئول، در پایان بر استفاده از ظرفیتهای موجود و نیز ایجاد ظرفیتهای جدید در آموزش و پرورش تاکید کرد.
گفتنی است، در پایان این مراسم ضمن رونمایی از تمبر معلمان ماندگار، از خانمها و آقایان عصمت دویران، لیلا شجاعی، کبری بهاری و سیدبهمن جعفری به عنوان معلمان نمونه کشوری و از انسیه ابوبصیری، ثروت نوری، جعفر عزیزی، سهیلا صلائی‌یگانه، امیر جوادنیا، سیده معصومه شبیری‌زنجانی، رفعت قنبری، مقدسه کریمی، علی باقری، مجید خدابنده‌لو، مریم فتحی، معصومه زیبا‌نیا، طیبه بخشی‌نیا، علی بهرامی‌هیدجی، فاطمه دارایی، ناصر محمدی و شعبان قربانی‌پور به عنوان معلمان نمونه استانی در سال تحصیلی 89-88 تقدیر شد.

منبع:
http://www.mardom-e-no.com/index.php?id=19164
آرشیو مطالب
نظر سنجی
بسیار سپاسگزارم تا نظر خود را در مورد مطالب سایت بفرمایید


صفحات ویژه
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس